Avisa Hemnes
3 minutter lesetid

– Hvilke kostnader vil det bli hvis foreldre velger å ta barna med til Dalselv skole fordi det forenkler hverdagen deres med tanke på levering og henting?

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Klubben ved Finneidfjord skole har noen innspill i forhold til forslag om flytting av elevene fra Finneidfjord til Hemnesberget.

Skolen er til for elevene. Foreldre ønsker å ha skole i nærmiljøet. Den er en livsnerve i lokalmiljøet og fyller flere funksjoner: Samlingsted, tilstelninger, lekeområde der barn og voksne møtes. En viktig faktor for å skape bolyst.
Ifølge Nordlandsforskning vil foreldre ha små skoler lokalt, ikke store skoler langt unna.

Skolestrukturen: Kraftig kuttforslag

Er løsningen som er foreslått konsekvensutredet? Er det tenkt på følgende?

– Tapt fritid for elevene. Det at de vil bruke minst en time ekstra hver dag på skyss.

– Reelle utgifter ved flytting av elevene til Hemnesberget?

– Transport

  •  Utforming av busstopp. Med flere yngre elever på en uoversiktlig busstopp. Er sikkerheten vurdert? Snøbrøytingen i dag gjør plassen for eksempel veldig uoversiktlig om vinteren.
  •  Kapasitet – Utløser dette flere busser?
  •  Hva blir merkostnadene ved dette?

– Antall klasser på Hemnesberget. Utløser dette klassedeling på Hemnesberget?

  • Hvordan vil elevenes hverdag bli på Hemnesberget? Flere elever i et slitt bygg. Inneklima? Er det alltid til barns beste med store klasser?

– Generelle utgifter ved Finneidfjord skole. Hva er tenkt med skolebygget?

– Er det tenkt hvordan man kan opprettholde bolyst på Finneidfjord?

– Hvordan vil nedlegging av Finneidfjord skole påvirke bolysten i Hemnes kommune. Hvilke signaler vil dette sende? Vil dette være god reklame for Hemnes kommune, som en attraktiv tilflytningskommune? Det er stor sannsynlighet for at Finneidfjord-Bjerka-området har en pendleravstand som er attraktiv (ved vekst i Rana kommune). Under utredning av sykehusstrukturen på Helgeland, ble det gjennomført en kartlegging av pendlervillighet. Der ble konklusjonen at det er vilje til å pendle inntil 30 minutter hver vei. Blir veien lengre enn dette viser det seg at villigheten avtar.

– Foreldre med barn i 1. -4. må kjøre til Hemnesberget for å levere og hente til SFO, noe som kan medføre en ekstra kjøreavstand på 60 km hver dag.

– Hvilke kostnader vil det bli hvis foreldre velger å ta barna med til Dalselv skole fordi det forenkler hverdagen deres med tanke på levering og henting? Viktig å vite at kommunen må da betale skolepenger og for eventuell spesialundervisning, selv om elevene skoler i en annen kommune.

Vi er kjent med at det er igangsatt utarbeidelse av nye boligområder for Tuvsletta 2. Vi vet også at det er gjort undersøkelser for mulig tomteutbygging i grustaket. Samsvarer økt utbygging av boliger på Finneidfjord med nedbygging av skolen?

En barnefamilie med 2 voksne og 2 barn genererer mellom 200-250.000 i overføringer fra staten (tall hentet fra administrasjonen). Hvor mange familier må flytte fra Finneidfjord pga reduksjon i skoletilbudet før dette ikke lønner seg. Er det ikke lurere å legge til rette for at det kommer flere barnefamilier til Finneidfjord fra f.eks. Rana?

Hva vil politikerne i Hemnes kommune? Skal vi legge til rette for vekst eller skal vi si at her ønsker vi ikke at barnefamilier skal bo?

Klubben Utdanningsforbundet ved Finneidfjord skole 09.02.2023

Kortsynt og uklokt eller på tide med ny struktur?