Å sikre nye arbeidsplasser og nye tilflyttere er litt av det Bjørn-Terje Nilssen fra FrP ønsker å få til med sitt politiske engasjement. Og så velger han spasertur fremfor sopptur, og er opptatt av at folk skal ha mest mulig selvråderett.
I vår serie Lokalpolitikeren presenterer vi mange av de 141 personene som som stiller opp på de politiske listene ved lokalvalget til høsten.
Bjørn-Terje Nilssen (52), 1.-kandidat på Fremskrittspartiets liste ved kommunevalget 2023.
– Hvorfor engasjerer du deg i politikken?
– Jeg engasjerer meg i politikken for å få et klart blikk på hva som skjer i denne delen av samfunnet, og for å forsøke å påvirke at beslutninger blir gjort slik jeg mener de bør.
– Vi vil jobbe for at folk flest får størst mulig selvråderett og minst mulig unødvendig inngripen fra det offentlige.
– Om du som politiker fikk endre tre ting i Hemnes, hva ville det vært?
– Jeg ville ha fått den kjedelige saken om ungdomsklubben på Finneidfjord ut av verden, og at de fortsatt får bruke lokalene som de har hatt i mange år. Det er ikke en god løsning at våre unge lovende skal «boltre» seg på en kvadrat meter per stykk.
– Jeg ville endret barnehagenes opptaksrutiner ved å tilby løpende opptak, og legge til rette for industrietableringer som er nødvendig for å sikre nye arbeidsplasser og nye tilflyttere. Uten dette går vi en mørk fremtid i møte.
– Hva anser du som de 2-3 viktigste tingene for å få flere til å velge Hemnes som bostedskommune?
– At det er bedre vilkår enn i nabokommunene, med tanke på boligpriser og kommunale avgifter og at barna har gode oppvekstvilkår. Så må vi ha flere arbeidsplasser som er attraktive nok for å få folk til å flytte til kommunen. Vi vil aldri gå inn for eiendomsskatt eller boskatt, som nå noen begynner å framsnakke.
– Hvorfor bor DU i Hemnes?
– Jeg er født og oppvokst i Hemnes kommune, har alltid bodd her. Jeg jobber hjemmefra og barna går på skole her. Jeg bor på Hemnesberget, som er en perle ved sjøen, og barna har det bra på skolen.
– Hvor mange representanter tror du ditt parti vinner i kommunestyret?
– Vi håper på tre, selv om to kanskje er litt mer realistisk.
– Fotball eller håndball?
– Fotball.
– Topptur eller «puinntur»?
– Vet ikke hva puinntur er, men det høres ut som noe vi burde holde oss for gode til… Holdt på å si sopptur, men det er det andre politikere som driver med, derfor blir svaret spasertur.
– Hytta eller syden?
– Syden.
– Posesaus eller hjemmelaga fra bunnen?
– Spiller ingen rolle bare det er godt.
– Hvorfor skal folk stemme på deg?
– For å ha en kritisk røst til det som jeg kaller ødsling av skattebetalernes penger, og et sikkert valg for å stemme mot eiendomsskatt og tilrettelegging for nyetableringer av industri og boligtomter.