Avisa Hemnes
2 minutter lesetid

 – 5 000 registrerte lynnedslag på Helgeland i går, og i kveld er det meldt mye lyn igjen

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Et ikke annonsert uværsfelt kom innover Helgeland i går kveld med mye lyn og torden i seg. Det ble målt over 5.000 lynnedslag, der ytre strøk av Helgeland fikk den største aktiviteten. Linea rapporterer om ødelagte trafoer og en del montørutkallinger for å skifte høyspentsikringer i trafoer rundt om på Helgeland.

I går kveld opplevde mange et lysshow uten like da en ikke annonsert uværsfront passerte Helgeland i går kveld og i natt. En del kunder rundt om på Helgeland mistet strømmen der lynet hadde slått ned i trafoer.

– Vi har enkeltkunder som er uten strøm fortsatt, blant annet på Luktvatnet der lynaktiviteten har ødelagt 3 trafoer. Vi har også hatt skifte at trafoer på grunn av lynskader på Vega, i Hemnes og i Rana, forteller kommunikasjonsansvarlig i Linea Frode Dorp.

Montørene jobber nå for fullt for å både avdekke feil og få skiftet ut de ødelagte trafoene.

Artikkelen fortsetter under annonsen

– Våre montører har også vært ute ifra i går kveld der man har måttet ha skiftet høyspentsikringer på grunn av lyn aktiviteten. Det er store krefter i sving når lynet slår ned og selv om vi har en del skader har vi sluppet billig unna når vi vet det høye antallet registrerte lynnedslag i regionen vår, sier Dorp.

Meldt mer lyn i kveld og natt – Linea ber innbyggerne tenke sikkerhet

Det er meldt mer og mye lyn og torden i kveld og i natt, i sammenheng med gult farevarsel på store nedbørsmengder. Linea ber folk om å ta forhåndsregler rundt det uværet som er meldt i nå i kveld og i natt.