Avisa Hemnes
7 minutter lesetid

Kronikk: Strukturendringer Helgelandssykehuset – ferdigstilte og pågående prosesser

 


Dette er et leserinnlegg. Innholdet står for skribentens regning.


Det er behov for å komme med informasjon om status for flere prosesser knyttet til vendringen i sykehusstruktur på Helgeland, da særlig med blikk på alt som skjer i – og rundt Mosjøen. Folk skal kunne føle seg trygge på at helseministerens vedtak av 3. juli 2024 og påfølgende oppdrag til Helse Nord og Helgelandssykehuset, blir fulgt opp. Det jobbes for fullt på flere fronter, også der det har blitt forsinkelser underveis. Her er en kortfattet status.

  1. De prehospitale tjenestene i Mosjøen – ambulanse og ambulansestasjon, m.m.

I foretaksmøtet 24. mars 2025 ble det vedtatt å overføre akutt- og døgnfunksjonene i Mosjøen, med virkning fra 1. oktober 2025.1 foretaksmøtet ble det lagt et premiss at de prehospitale tjenestene skulle bli styrket.

De prehospitale tjenestene er blitt styrket, gjennom;

– Etablering av døgnåpen slagalarm i Mosjøen.

– En økning fra to til tre døgnambulanser og etablering av en ambulanse som fungerer på dagtid. Tolv nye faste stillinger er besatt. På grunn av permisjoner og mangel på vikarer har dagbilen vært i drift om lag tre dager per uke fra første oktober. I januar 2026 har dagbilen vært i drift noe mer.

– Det er vedtatt og budsjettert for bygging av ny garasje for ambulansene og etablering av ambulansestasjon i sykehusets lokaler. Dette har blitt forsinket på grunn av at kommunen avslo byggesøknaden. Avslaget er siden opphevet av Statsforvalteren og ny søknad er sendt til kommunen.

Det er ikke plass til alle ansatte på gammel stasjon etter økning i antall biler og bemanning. En bolig utenfor sykehuset fungerer midlertidig som midlertidig hvile- og oppholdssted, mens vi venter på å få bygget den nye ambulansestasjonen. Løsningen er akseptert som en midlertidig løsning av de ansatte. Det er en misforståelse at boligen er i bruk som fullverdig ambulansestasjon.

Den eksisterende ambulansestasjonen i sykehuset er fortsatt base for beredskap, utrykning og annen aktivitet knyttet til denne tjenesten.

– Etablering av akuttbil ble utredet i delprosjektet OU pre hospital (=organisasjonsutvikling prehospital), sammen med de mest berørte kommunene Vefsn, Grane og Hattfjelldal.

Partene ble enige om at man skulle monitorere i seks måneder etter iverksatte endringer 1. oktober 2025 (funksjons og oppgavefordeling), med påfølgende evaluering og vurdering av behov for akuttbil. Frist 1. mai 2026.

Artikkelen fortsetter under annonsen
  1. Trygg akuttmedisin

Det er gjennomført tre dagskurs i Trygg akuttmedisin i Vefsn og ett dagskurs i Hattfjelldal. Trygg akuttmedisin (Forside- Trygg akuttmedisin) er på plass i de to kommunene. Grane kommune vil få tilbud om (nytt) kurs i løpet av våren. Det pågår et arbeid for å lage et årshjul for re-trening.

Prosjektet er sikret finansiering fra det regionale helseforetaket.

  1. lntermediærpost i Mosjøen

I tråd med vedtak i Foretaksmøtet sendte Helgelandssykehuset og Vefsn kommune en søknad om finansiering av intermediærposten 01.11.2025. Helgelandssykehuset mottok 02.12 en forespørsel om mer synliggjøring av egeninnsats, fra Helse Nord. I møte 16.12 fikk arbeidsgruppen en tilbakemelding om at ambisjonsnivået for samhandling med fordel kunne økes, at innretningen kunne justeres, og at opprinnelig søknad utfordret tidligere gitte oppdrag om delfinansiering.

Helgelandssykehuset i Mosjøen. Arbeidet med ny sykehusstruktur på Helgeland følges opp gjennom styrkede tjenester og videre utvikling. FOTO: Bjørn Leirvik

Helgelandssykehuset og Vefsn kommune har et godt samarbeid omkring revidering av søknaden til Helse Nord RHF. Partene er har en felles intensjon om å jobbe sammen om fremtidsrettettjenesteutvikling, særligtil pasienter med kjente og sammensatte tilstander som bruker helsetjenestene ofte. Målet er at flere pasienter kan motta behandlingen de trenger, nært hjemmet og pårørende. Dette inkluderer en sengepost (intermediærpost) som ligger mellom kommunens og sykehusets ansvarsområde. Det er et felles ønske om å etablere posten under et felles virksomhetsansvar i en egnet organisasjonsform. Dette krever tilpasninger i dagens lovverk, og det har partene synliggjort. Det er gjennomført et styringsgruppemøte for arbeidet den 10. februar. Revidert søknad skal nå ferdigstilles og sendes til Helse Nord i uke 8.

  1. Pasienttransport mellom lokalisasjoner på Helgeland

Transport av pasienter mellom de ulike lokalisasjonene på Helgeland har foregått i mange år, som en del av den daglige driften og  funksjonsfordelingen. Pasienter i Vefsn, Grane og Hattfjelldal har fått lengre vei til akuttsykehus og ved innleggelser. For noen vil lengre reisevei oppleves som belastende. Helgelandssykehusets ansatte gjør sitt beste for å ivareta alle pasienter både i sykehuset og underveis til sykehus.

  1. Pasienthendelser

Helgelandssykehuset jobber etter metodikk for kontinuerlig forbedring. Det er lagt til rette for trygge pasientforløp før iverksettelsen av endringene 1. oktober 2025. Avvik vil bli fulgt grundig opp. Som del av arbeidet med kvalitetssikring og kontinuerligforbedring overvåker sykehuset effektene av endringene på pasientforløpene, og bruker data, avvikssystem og klageordninger aktivt i dette arbeidet. Helgelandssykehuset tar nå initiativ til et kvalitetsprosjekt med særskilt fokus på samhandling, for å sikre god kvalitet i pasientbehandlingen i overgangssituasjoner mellom kommuner og sykehus.

Når det gjelder saker som er meldt inn til tilsynsmyndigheter, enten av sykehuset selv eller andre, så legges det til rette for å avdekke eventuelle feil og forbedre dette. Dette pågår kontinuerlig og tas på største alvor.

Lena Nielsen
administrerende direktør

Hege Sjåvik,
medisinskdirektør for Helgelandssykehuset