Bevilger 11,5 millioner til reiselivet: – En av de største enkeltbevilgningene noensinne
Sparebank 1 Helgeland og Sparebankstiftelsen Helgeland går sammen om en historisk satsing på reiselivet i regionen.
Til sammen bevilges 11,5 millioner kroner som startkapital i et femårig prosjekt på totalt 25 millioner, med mål om å gjøre Helgeland til et internasjonalt reisemål. Sparebank1 Helgeland bidrar med 5 millioner i drivkraftstøtte, mens bankens største eier, Sparebankstiftelsen Helgeland, støtter satsingen med 6,5 millioner.
Det framkommer av en pressmelding fra Visit Helgeland, Sparebank1 Helgeland og Avinor.
– Dette er en av de største enkeltbevilgningene til reiselivet på Helgeland noensinne, sier daglig leder og reiselivssjef i Visit Helgeland, Kitt Grønningsæter.
Fire grep for å løfte Helgeland
Grønningsæter mener støtten gir selskapet mulighet til å intensivere arbeidet med å synliggjøre og selge Helgeland internasjonalt.
Prosjektet består av fire strategiske arbeidspakker, og blir avgjørende for å realisere potensialet som ligger i regionen, særlig i lys av den nye flyplassen, heter det i pressemeldingen. Satsingen tar utgangspunkt i nasjonale mål for reiselivet – innovasjon, helårig aktivitet og bærekraftig vekst, og er solid forankret i regionale planer som peker på reiselivet som en sentral vekstnæring.
– Helgeland får stadig mer positiv oppmerksomhet, og interessen for regionen øker. For å sikre varige effekter av investeringene som allerede er gjort, må vi opprettholde og forsterke innsatsen – blant annet gjennom målrettet oppfølging og flere visningsturer. Et viktig mål for Visit Helgeland er å spre trafikken fra den nye flyplassen, slik at vi skaper gode opplevelser både for besøkende og lokalsamfunn, sier Merethe Kvandal, Travel Trade Manager i Visit Helgeland.
Visit Helgeland opplyser at midlene skal brukes til å bygge det nødvendige markedet for en lønnsom og bærekraftig reiselivsnæring.
– Dette er et krafttak for hele Helgeland. Et tettere samarbeid med internasjonale aktører reduserer risikoen for næringen og legger til rette for flere helårige arbeidsplasser, sier markedssjef Tina Østrem i Visit Helgeland.
En investering i Helgelands framtid
Lokalbanken ser satsingen som en investering i Helgelands framtid. Ifølge både Sparebank1 Helgeland og Sparebankstiftelsen Helgeland, er satsingen en strategisk investering i utviklingen på hele Helgeland.
– Dette er en investering i Helgelands framtid. Et sterkt reiseliv skaper attraktive lokalsamfunn og styrker andre næringer, sier Sverre Klausen, leder i Sparebankstiftelsen Helgeland.
– Vi har sett jobben som reiselivsnæringen har gjort i samarbeid med Visit Helgeland på nært hold: vi ser at det går bra, men at potensialet er mye større. Prosjektet legger grunnlaget for nye produkter, investeringer og samarbeid i næringen på tvers av kommunegrenser. Vår visjon er å være en drivkraft for vekst og bidra til økt verdiskaping og levende lokalsamfunn på hele Helgeland, sier Hanne Nordgaard, administrerende direktør i Sparebank1 Helgeland.

Avinor roser initiativet
Avinor gir ros til satsingen, og mener Helgeland nå viser den handlekraften som trengs for å lykkes internasjonalt.
– Det er akkurat dette som trengs. Nøkkelen til vellykket ruteutvikling ligger på destinasjonsnivå. Helgeland viser nå nødvendig handlekraft for å styrke både næringsutvikling og markedsarbeidet internasjonalt, sier Martin Langaas i Avinor.
Han viser til gode erfaringer fra lignende samarbeid med Visit Alta, Visit Tromsø, Visit Lofoten og Visit Bodø, og mener Helgeland nå er godt posisjonert for å synliggjøre det store potensialet som ligger i besøksturisme til regionen.

– En tillitserklæring og anerkjennelse
Tildelingen fra Sparebank 1 Helgeland omtales som et historisk løft for reiselivet på Helgeland. For Visit Helgeland er støtten både en tillitserklæring og en anerkjennelse av mange års målrettet arbeid.
– Vi er veldig takknemlige for tilliten som vises oss. Målet vårt har alltid vært å styrke lokalsamfunnene på Helgeland – fra kyst til innland – gjennom et reiseliv som skaper aktivitet, stolthet og verdier, sier reiselivssjef Kitt Grønningsæter.
Hun beskriver prosjektet som et felles krafttak for å sikre større verdiskaping og flere positive ringvirkninger i hele regionen.
– Satsingen vil samle næringen om et felles mål: å gjøre Helgeland til et ledende, helårig og internasjonalt reisemål, sier Grønningsæter.
Felles løft for regionen
Både Helgelandsrådet og Polarsirkelrådet mener satsingen vil få stor betydning for utviklingen på tvers av kommunegrenser.
– Dette vil styrke en av Helgelands viktigste vekstnæringer gjennom profesjonalisering og tettere samarbeid. Resultatet kan bli både flere arbeidsplasser, økt tilflytting og ny giv i lokalsamfunnene, sier Stig Sørra, sekretariatsleder i Helgelandsrådet.
– Det er en fantastisk nyhet for hele Helgeland. Visit Helgeland har gjort en imponerende jobb med å samle aktører og løfte regionen. Denne satsingen viser hva vi kan få til når vi står sammen om et felles mål, sier Kjell-Idar Juvik, sekretariatsleder i Polarsirkelrådet.


