Avisa Hemnes
3 minutter lesetid

Hemnesfolk: Er du en Teknogeek?

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

I så fall kan du oppleve både spennende bedrifter og interessante foredrag på Hemnes i morgen.

Fakta

Navn: Elisabeth Møllevik Skjæran

Fra: Hemnesberget

Alder: 43

Familie: Gift, to barn og to bonusbarn

Aktuell som prosjektansvarlig for Teknogeek

– Hva er Teknogeek?

– Teknogeek er et arrangement som har fokus på framtiden og framtidens næringer. Her presenteres lokale bedrifter som driver med Teknologi, samt støtteapparatet som kan gi gode råd rundt dette å starte egen virksomhet. Mange ungdommer har allerede kompetanse som næringslivet trenger, og det er fint at Teknogeek kan være et bindeledd mellom ungdommene og arbeidslivet. Vi vil vise alle i regionen at framtidsteknologi også finnes på små plasser og at det vil finnes interessante jobber å komme hjem til for studenter.

– Hvem arrangerer?

– Okstindan natur- og kulturpark i samarbeid med Hemnes kommune, Hemnes sentralskole og Hemnes ungdomsråd, med god støtte fra både Nordland Fylke, KMD, Byregionprogrammet og Sparebank 1 Nord Norge.

– Hvem fikk ideen, og hvordan kom dette i gang?

– Det startet som et prosjekt i Okstindan natur- og kulturpark for å få til aktivitet sammen med ungdommen, samtidig som man ønsket å ha fokus på digital formidling og framtidsretta næringer. Det ble knytta opp mot Gründeruka Helgeland, og jeg ble ganske tidlig invitert med på laget.

<>– Hva er din rolle i arrangementet?

– Jeg og Marit Valla deler på å være prosjektansvarlige for Teknogeek.

– Hva kan man oppleve på Teknogeek?

– Du får møte bedrifter som jobber med teknologi og prøve ut ting du kanskje har drømt om å prøve. Du får møte kjente Teknogeeker som Stian Sandø og Eirik Newth som har sterke meninger om hvordan teknologien vil forme fremtiden. Det blir også konkurranser med fine premier.

– Hvordan har responsen vært, fra elever og bedrifter som kommer?

– Vi har fått god respons fra skolene og har fullt hus på skolearrangementet. Det har også vært kjempegod respons fra lokale bedrifter som velvillig stiller opp.

Artikkelen fortsetter under annonsen

– Hva gleder du deg mest til?

– Foredraget med Eirik Newth og bare det å gå rundt å se på alle de spennende utstillerne.

Elisabeth om Hemnes:

– Hva er aller best med Hemnes?

– At det er lett å bidra hvis man vil. Er du med på frivillig arbeid vil det få en synlig effekt. Dugnadsånden er veldig bra på Hemnesberget og det har vært enkelt å få mange flotte folk til å bidra

– Hvilken Hemnesværing fortjener en stor bukett blomster? Hvorfor?

– Sigrid Skjæran for sin ukuelige entusiasme for Hemnesberget og alle mulighetene vi har. For Hemnes Vel sitt bidrag til trivsel og ikke minst fantastiske Jul på Berget som i år går av stabelen den 2. og 3. desember på Hemnesberget.

– Du får endre en ting i Hemnes, hva?

– Skulle gjerne hatt flere voksne som lager aktivitet for barn.

– Smul sjø eller evig snø? Hva er din favorittplass i Hemnes?

– Hemnesberget og Sans på en lørdag formiddag.