Avisa Hemnes
2 minutter lesetid

Digitalt kaos i kommunestyret

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Årets budsjettmøte ble en langdryg og til tider tragikomisk seanse. De digitale verktøyene var stort sett mot alt og alle.

Store deler av verden har forsvunnet inn i digitale møterom, og funnet løsninger som har fungert brukbart. Hemnes kommune har valgt en nokså ukjent og uprøvd løsning, easymeeting. Den har langt fra vært noen suksess, og under budsjettmøtet gikk det fra lite tilfredsstillende til rent stryk.

I forkant av møtet hadde spesielt representantene fra Sosialdemokratene Hemnes gått ut med kraftig kritikk av beslutningen om digitalt møte. De mente at kommuneoverlegens anbefaling om å avholde alle møter åpnet for å avholde møter fysisk. Her var andre klar på at kommunestyret som øverste kommunale myndighet måtte gå foran med et godt eksempel, istedenfor å bryte med de rådene kommunen gir til sine innbyggere.

Det har tidligere vist seg at deltakere fra rådhuset etter hvert opparbeider seg en kraftig forsinkelse i forhold til de andre deltakerne, dermed oppstår det situasjoner der forsinkelsen gjør at ordfører gir ordet til noen som vil si noe, bare for å avbryte dem når de snakker for å be dem ta ordet. Spørsmål blir besvart samtidig som spørsmålene blir gjentatt, det eneste som var sånn høvelig synkronisert var pausene.

Langt ute i avstemmingene tok man en skikkelig timeout. Deltakerne fra rådhuset forlot det virtuelle møtet for å ringe support. Imens løp chatten i det digitale møterommet varm, den fungerte i det minste.

Da de vendte tilbake hadde de kommet fram til samme teori som enkelte i chatten, det er når økonomisjefen deler sitt regneark på skjermen at rådhuset sakker akterut og nesten møter seg selv i forsinket nåtid.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Etter at ordfører og rådmann hadde formanet økonomisjef Mårnes om å holde tallene for seg selv lykkes de å fullføre møtet.

Vi kan avsløre at Hemnes kommunestyre nå har vedtatt et budsjett som er gyldig for 2021, og de ble ferdig bare litt over halv ti på kvelden, nesten 12 timer etter møtestart.

Det ble noen ubesvarte spørsmål, Tone Øvermo Bruuns forslag om dobbel møtegodtgjørelse ble aldri realitetsbehandlet.

Plattformløsningen easymeeting levde så visst ikke opp til navnet, ordføreren benyttet påfølgende da til å terminere kontrakten.