Været har vært objekt for mange samtaler i det siste. Ikke uvanlig, selvsagt, men jeg har oppfattet det slik at forholdsvis mange har vært i ferd med å miste tålmodigheten.
Vi her i nord er kjent for å være utholdende, og denne egenskapen har kommet godt med. Ikke minst har galgenhumoren vært god å ty til. I vanskelige situasjoner er den god å ha. At været ble fantastisk 17. Mai må nesten betegnes som ironi. For det var fantastisk, og gjorde grunnlovsdagen til en uforglemmelig opplevelse. Velfortjent; synes nå jeg.
Årets «høydare nummer 2», koronaen, synes å foreta en litt langsom, men tilsynelatende vedvarende, retrett. Utviklingen er positiv og gledelig, men foreløpig kan vi nok ikke være trygge. Overgangen til normalitet kan bli utfordrende; det gjelder å gå sakte fram, og ikke ha det for travelt.
Det utøves en del kritikk fordi man ikke trekker mannskapet tilbake på rådhuset og åpner for publikum. Likeledes mener enkelte at man bør slutte med politiske møter på nett.
Nå synes jeg faktisk dette har fungert rett så bra. Tanken på at hele eller deler av møtedeltakerne, politikere såvel som administrasjon, skulle bli innlagt på sykehus, virker ikke forlokkende. Det finnes absolutt bedre måter å markedsføre kommunen på!
Ellers har det blitt ganske så mange webinarer å delta på. Onsdag deltok jeg på et totimers møte der KS presenterte og kommenterte forslaget til revidert nasjonalbudsjett. Dessuten utsiktene for 2021. Ikke alt like hyggelig, men jeg er svært glad for at Frivilligsentralene synes reddet; i det minste for ett år.
Selvsagt masse tall. Det er artig å høre og se ekspertene håndtere dem, likevel ikke så enkelt å skjønne hva som egentlig skjuler seg i bruttotallene.
Torsdag var det et 3 timers rådsmøte i Helgeland Museum. Interessante diskusjoner og valg av styre. Her fikk Hemnes en representant i valgkomiteen.
Etter skifte av direktør kan det virke som om det er en ny giv i stiftelsen, en situasjon vi i Hemnes absolutt bør prøve å få utbytte av.
Fredag var jeg først på befaring av det området som båteierne på Finneidfjord ønsker seg til parkeringsplass. Deretter bar det til Hemnesberget for å diskutere bobilplassering og diverse annet med Hemnes Båt- og Sportsfiskeforening. Vi fikk også presentert prosjektet om grillplass nede ved marinaen. Et utrolig spennende prosjekt som garantert vil gi området et visuelt løft. Lokal innsats må aldri undervurderes.
Grunnlovsdagen var en stor opplevelse. Først hadde jeg gleden av å legge ned krans ved minnesmerket på Fagerlimoen. Fantastisk vær og flott musikk av Korgen Skolemusikkorps ga en fin ramme for arrangementet.
Deretter bar det opp til minnestøtten på Korgfjellet. Der ble det, sammen med varaordføreren i Vefsn, også lagt ned krans. Et nydelig vær ga en flott opplevelse. Dessverre var det ikke mulig for meg å delta på båtkonvoien ute på Hemnesberget, men det kan fort dukke opp en mulighet for en båttur ved en annen anledning.