Fem hus evakuert etter jordras i Mo i Rana
Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
Et 50 meter bredt jordras har gått nær et boligfelt på Ytteren i Mo i Rana. Fem hus er evakuert og boligfeltet er innesperret.
Jordraset har gått over en vei, og boligfeltet med 15–20 hus er innesperret. Det er ikke opplysninger om at noen er skadd som følge av raset.
– Det jobbes med å brøyte opp en gang- og sykkelsti slik at beboerne kan komme seg ut, sier operasjonsleder Ulf Slettan i Nordland politidistrikt til NTB.
De to nærmeste husene er evakuert av politiet, mens beboerne i tre andre hus også har valgt å forlate hjemmene sine.
– Det gjøres inntil videre, til vi får sjekket hvor sikkert det er her, sier Slettan.
I de to husene politiet har evakuert, er det fem beboere i hvert hus, ifølge Slettan. Han vet ikke hvor mange beboere det dreier seg om i de øvrige husene.
Politiet og kommunen er på plass, og en geolog er på vei for å vurdere rasstedet.
Politiet fikk melding om hendelsen klokka 4.54 av en beboer i området som oppdaget at det hadde gått et ras.