• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Avisa-Hemnes-logo

Storkjefta, utfordrende og omtenksom!

  • Nyheter
  • Fritid
  • Debatt
  • Tips oss
Meny
  • Nyheter
  • Samfunn
  • Næring
  • Debatt
  • Hemnesfolk
  • Fritid
  • Minneord
  • E-avis
  • Kryssord
  • Gratulasjoner
    • Send inn gratulasjon
    • Se gratulasjoner
  • Avisa Hemnes Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Om Avisa Hemnes
  • Annonsere?
  • Personvern
DEBATT
2 minutter lesetid

Hurra for norske forhold

Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Publisert: 15 oktober, 2021 07:03
Oppdatert: 14 februar, 2024 14:59
Artikkelen er mer enn ett år gammel.
Delta i debatten! Send inn ditt debattinnlegg her.

I forrige uke ble det klart at Maria Ressa og Dmitrij Muratov får Nobels fredspris for 2021. Begge har kjempet over mange år for ytringsfriheten. De har ifølge begrunnelsen fra Nobelkomiteen brukt ytringsfriheten for å avsløre maktmisbruk gjennom undersøkende journalistikk, henholdsvis på Filippinene og i Russland.

Undersøkende journalistikk blir i mange land forbundet med livsfare, Reportere uten grenser forteller at minst 937 journalister har blitt drept gjennom det siste tiåret. Rettigheter som vi i Norge tar som så selvfølgelig er i mange land nærmest umulig.

Når fredsprisen går til de som våger å ta kampen i land der utviklingen dessverre har gått feil vei er det viktig at verdens øyne også er med og setter krav til makthavere. Deres hverdag bør ikke bare bli med i vår festdag og så glemt.

Reportere uten grenser har også de siste årene plassert Norge aller øverst i kåringen av landet med mest pressefrihet. Denne kåringen tar ikke bare hensyn til vilkårene for pressen, men også pressens uavhengighet og hvor åpent samfunnet er.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Et åpent samfunn er helt avgjørende for et fungerende demokrati i hverdagen, og ikke bare i festtaler. Selv om Norge er best i verden er det store forskjeller fra kommune til kommune. Åpenhetsbarometeret fra Pressens offentlighetsutvalg og Kommunal Rapport er bedrøvelig lesing sett fra Hemnes.

Hemnes havner på 343. plass i landet, bare 12 norske kommuner er dårligere på barometeret. Hemnes skårer dårlig på de aller fleste målene. Et av pressens viktigste verktøy er postlistene. Alle offentlige virksomheter skal føre en postliste, og bare unntaksvis kan saker holdes unna offentlighetens lys. I skrivende stund er ferskeste sak på postlista til Hemnes kommune fra starten av juni, fire måneder gammel. Verktøyet er dermed helt ubrukelig, fire måneder gammel post har gått ut på dato for lengst.

I dagens avis kan du også lese om Hemnes Boligstiftelse, en stiftelse som forvalter det som i realiteten er leiligheter og boliger eid av Hemnes kommune. Etter at avisa ba om innsyn, har de trenert saken i fem måneder. Først etter at Statsforvalteren ga dem et rapp over fingrene fikk vi ut de dokumentene vi ba om.

Åpenhet er en viktig pilar i demokratiet, også i Hemnes.

 

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Kontakt

Adresse:
Korgsjøen 5B, 8646 Korgen

Tips:
tips@avisahemnes.no

om Avisa Hemnes
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Send epost
977 97 333‬

Ellen Rabliås
Journalist
Send epost
907 29 849‬

Rune Furuhatt
Redaksjonssjef
Send epost
412 99 615

Edel Annie Tverberg
Journalist
Send epost
976 60 449‬

Avisa Hemnes er en partipolitisk uavhengig ukesavis som skal formidle nyheter i Hemnes kommune.

Personvernerklæring
Avisa Hemnes arbeider etter Vær varsom-plakatens regler for god presseskikk. Avisa Hemnes har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
Avisa Hemnes logo
Avisa Hemnes © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no