Avisa Hemnes
1 minutt lesetid

Mer kyst til folket?

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

I Norge er store deler av strandsonen privatisert. Nå ønsker Rødt, som har medvind på meningsmålingene før valget, å bruke 300 millioner kroner på å kjøpe tilbake strandområder.

Til sammenligning gikk regjeringen i statsbudsjettet inn for å bruke 30 millioner kroner til oppkjøp av viktige friluftslivsområder til allmennhetens bruk. Rødt vil altså bruke tilgangen sammenlignet med regjeringens ønske.

– Det er det som trengs for å få fart på prosjektet. Så er det veldig viktig at dette er penger som kommunene får lov til å bruke, da de vet best hvor og hvordan disse pengene trengs lokalt, sier nestleder Marie Sneve Martinussen i Rødt.

I praksis kan slike oppkjøp skje ved at kommunene kjøper eiendommer som er lagt ut for salg, eller ved ekspropriasjon av hele eller deler av private eiendommer.

Kilde: NTB