Trivelig friluftsgudstjeneste på Svebakken!
Dette er et leserinnlegg. Innholdet står for skribentens regning.
Søndag 7. juni ønsket Kirken i Hemnes velkommen til friluftsgudstjeneste hos Liv Marie og Ståle Bech på garden Svebakken. Den fine garden ligger vakkert til ved foten av fjellet Kangsen på Valla.
Friluftsgudstjenestene er populære, og denne søndagen var vi cirka 30 personer som fant veien dit. Det var mange som hjalp til for å få dette i havn: Liv Marie og Ståle stilte hus og gard til disposisjon, og den store terrassen rommet nesten alle sammen. Sogneprest Hans Christian Håland hadde selvsagt regi og ledelse, og holdt en fin preken. Temaet var dåpen, og hvordan vi trenger en vask av og til for å bli kvitt skitt som fester seg på oss gjennom livet. Dåpen åpner for tilgivelse og en ny start.
Søstrene Elisabeth Knutsen og Inger Heitmann trakterte både piano, saksofon og trekkspill, og sto for vakker sang og musikk. Menighetsrådet serverte kaffe og bugnende bord med gode kaker. Sist, men ikke minst, så ordna Vår Herre sjøl med været helt perfekt! Det regna på formiddagen, men regnet stoppa like før Gudstjenesten starta, det lyste opp og sola kom fram!


Det var ei svært fin ramme rundt friluftsgudstjenesten: Den vakre, velstelte garden ligger fint til mot sør- vest. Liv Marie og Ståle er flinke folk, som har bygd opp garden og fått det svært bra. Nytt hus, utvida fjøs, bygd silo, sag og uthus. Kaklinga fra gjessene ved fjøsen, og brekinga fra sauer og lam tett ved gjorde det ekstra trivelig!
Etter preken fortalte Ståle oss litt om garden: Første bruker var Gabriel Olsen, han kom fra Sundsholmen, og fikk skjøte på Svebakken i 1859. Liv Marie og Ståle er de syvende brukerne i rekken. Ståle fortalte om tidligere generasjoners «onning» høgt til fjells, nordom Kangsflåget. Om utsiktspunktet «Kjelebukken» / «Kilengbakken,» samt om ras som hadde gått i nyere tid.
Vi sier hjertelig takk for ei svært trivelig og oppbyggende stund!
Jan Gunnar Sande


