Avisa Hemnes
4 minutter lesetid

1000 grunner til å komme seg ut med familien i Friluftslivets uke

 


Dette er et leserinnlegg. Innholdet står for skribentens regning.


For mange betyr høsten en ny start. Skolen er i gang og hverdagen fylles opp med rutiner og aktiviteter. Nettopp da er det godt med lavterskel muligheter til å komme seg ut sammen. Det å være i fysisk aktivitet er noe av det beste vi kan gjøre for både den fysiske og psykiske helsa vår, og friluftsliv er faktisk den aktiviteten flest av oss ønsker å gjøre mer av.

I år er det Friluftslivets år og lokale lag og foreninger over hele landet har vidåpne dører for å invitere med seg enda flere ut på sine aktiviteter. For resten av året er det over 7000 aktiviteter dere kan bli med på, og nå i september er det ekstra mye å velge mellom. 6-14 september er det nemlig Friluftslivets uke, med over 1000 aktiviteter over hele landet. Det aller meste er gratis og åpent for alle. Du kan finne aktiviteter der du bor i aktivitetskalenderen på friluftslivetsår.no.

Bente Lier. Generalsekretær Norsk Friluftsliv. FOTO: Gard Eirik Arneberg

For barnefamilier er dette en gyllen mulighet til å senke skuldrene, pakke sekken og oppleve noe sammen. Kanskje dere blir med på skogstur med soppkontroll, tester orientering, padler kano, lager middag på stormkjøkken eller inviterer med dere noen på en liten tur i deres nærnatur? 

Artikkelen fortsetter under annonsen

Friluftslivets uke har flere nasjonale merkedager som gjør det ekstra lett å bli med:

  • Lørdag 6. september: Natt i naturen – Hele Norge inviteres til å sove ute i det fri.
  • Søndag 7. september: Friluftslivets dag, Kom deg ut-dagen og Soppens dag – landets største turdag med mange åpne aktiviteter, og en gyllen mulighet til å lære mer om sopp
  • Onsdag 10. september: Turmat fra hele verden-dagen – inviter med deg noen som har en annen matkultur enn deg og lag noe godt sammen ute.
  • 12.–14. september: Tur med mening – ta med en pose på tur, plukk søppel og bidra til å ta vare på nærmiljøet ditt

Friluftsliv handler ikke om å gå lengst eller klatre høyest. Selv små turer gir gode pauser fra skjermtid og hverdagsstress for både store og små, og for noen kan det være starten på en ny hobby eller veien inn til nye fellesskap.

Jeg håper alle benytter anledningen til å være med ut i Friluftslivets uke. Det er en gyllen mulighet til å prøve noe nytt, møte andre og oppleve gleden ved å være ute sammen.

God tur!

 

Bente Lier,
generalsekretær i Norsk Friluftsliv