Avisa Hemnes
4 minutter lesetid

Tusenfryd blir drømmested: Festival for funksjonshemmede samler kjendiser og magi

For første gang i Norge arrangeres en festival skreddersydd for personer med funksjonsnedsettelser. Midt i august forvandles Tusenfryd til et samlingspunkt for fellesskap, konserter – og store overraskelser.

Helga 16. og 17. august åpner Tusenfryd portene for Drømmehelg-festivalen, Norges aller første festival laget spesielt for personer med funksjonsnedsettelser. Arrangementet byr på konserter, trylleshow, kjendiser, dans og konkurranser – helt gratis for deltakerne. Det forteller mediebyrået Synlighet i ei pressemelding.

Bak festivalen står omsorgsaktøren Stendi, som har samlet inn drømmer fra hundrevis av barn, unge og voksne i forkant.

– Mange fortalte om ønsket om å besøke en fornøyelsespark eller møte kjendiser, men aller mest gikk ønsket om å kjenne på følelsen av å høre til igjen, sier arrangørene.

Kjendiser, trylling – og en hemmelig artist

På programmet står tryllekunstner Alexx Alexxander, dansegruppa Levitation, profiler fra Team Pølsa og deltakere fra A-laget. Influensere som Selene og Angelika har ikke bare bidratt til planleggingen – de deltar også på festivalen.

I tillegg loves en stor overraskelse: En av barnas mest etterspurte artister dukker opp. Hvem det er, holdes foreløpig hemmelig for publikum.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Drømmere fra Nordland får minner for livet

Flere av deltakerne kommer fra Nordland, og for dem handler festivalen om mer enn bare en helg med moro.

15 år gamle Jonas Casper Hals, som lever med CP og en sjelden genfeil, har lenge drømt om å besøke Tusenfryd – og nå går ønsket i oppfyllelse. Også Maren Jørgensen får møte favorittinfluenserne Selene og Angelika.

– En feiring av mangfold og livsglede

Festivalen har fått støtte fra aktører som Thon Hotels, Widerøe og LEGO, og målet er å skape en helg som gir minner for livet.

– Dette skal være en helg hvor alle drømmer får skinne. Deltakerne skal ikke bare føle seg velkomne – de skal føle at de er i sentrum, avslutter Stendi.

Selene og Angelika


  • Selene og Angelika er søstre, hvorav den ene, Angelika, har Downs syndrom. De er kjent for å dele glimt fra hverdagen sin i sosiale medier, spesielt på TikTok og YouTube, der de har fått mange følgere.
  • Angelika og Selene er kjent for å vise frem sitt nære forhold og hvordan de takler livet sammen, inkludert utfordringer og gleder.
  • De har også hatt et eget julekalenderprosjekt hvor de intervjuet kjendiser.
  • Selene har også uttalt at hun ønsker å vise verden at det er fint å være annerledes og at man kan ha et godt liv selv om man har Downs syndrom. 
  • Selene er journalistutdannet og har også foredragsvirksomhet, der hun snakker om livet med Downs syndrom i nær relasjon. Søstrene kommer fra Eidsvoll.