Dette er et leserinnlegg. Innholdet står for skribentens regning.
Det er mer enn en privatsak at det fødes for få barn i Nordland. For undersøkelser viser at folk ikke får så mange barn som de egentlig ønsker seg. Dette vil KrF gjøre noe med. Derfor foreslår vi nå i vårt stortingsprogram å gi et skattefradrag per barn. Vi foreslår 50 000 kroner for det første barnet, 50 000 kroner for det andre barnet og 100 000 kroner for det tredje. Dette gjør at en husholdning med tre barn vil kunne få 200 000 kroner i skattefradrag med vår politikk.
KrF prioriterer skattefradrag per barn i sitt alternative statsbudsjett samtidig som vi legger vekt på en ansvarlig økonomisk politikk gjennom å ha den laveste oljepengebruken av alle partiene. For om det er noe som er verdt å prioritere, så er det familiene. Det skal lønne seg å få barn, og dette vil jeg jobbe for på Stortinget dersom nordlendingene gir meg sin stemme i kommende stortingsvalg.
Dagens politikk legger opp til at kvinner skal få barn etter ferdig utdanning, og flere politiske ordninger setter nærmest som et premiss at kvinner skal være lenge i jobb før de får barn. Mange møter dermed økonomiske og strukturelle barrierer som hindrer dem i å få så mange barn de vil. KrF mener at det skal lønne seg å få barn tidlig og vil endre disse barrierene. Et tiltak er at kvinner uten tilknytning til arbeidslivet, skal få månedlige utbetalinger tilsvarende 3G i barnets første leveår. Det vil føre til at flere ser for seg å kunne forsørge et barn og gjøre det enklere for kvinnen å ta et selvstendig valg.
Det er på høy tid at vedtatt politikk som hindrer drømmen om å få så mange barn man ønsker, når man selv ønsker det, ryddes av veien. KrF vil styrke familiene, ikke styre dem. Vi skal sørge for en trygg politisk grunnmur som familiene kan bygge framtida si på. En slik grunnmur må inneholde løsninger for økonomisk trygghet, tid til barna og en reell valgfrihet for familiene. Dette er selve fundamentet i vår familiepolitikk; at det skal være mulig både økonomisk og praktisk å få barn når en vil.
Problemet er ikke at folk får for få barn, problemet er at vi ikke tilrettelegger godt nok for dem som ønsker et barn til. KrF setter familiene først og vil derfor legge til rette for at folk skal få så mange barn de vil – når de selv ønsker det.