Dette er en lederartikkel. Den gir uttrykk for Avisa Hemnes’ holdning.
På Helgeland har vi overskudd på kraft – i alle fall i dag. Statnett forteller om en nesten endeløs kø med aktører som ønsker å ta i bruk kraft, og et kraftnett som ikke enda er klargjort for transport.
Nettet skal utbygges i alle retninger, der trolig Nedre Røssåga fortsetter å være det sentrale midtpunktet. Det må etableres kraftmotorveier sør-, nord- og østover for å knytte oss på de store markedene, og vestover for å gi næring til kysten. En bieffekt av det siste er å ta mot havvind, om planene for Helgelandskysten blir gjennomført.
Dette tar tid, lang tid. Den første linja til Vefsn og Marka antas tidligst å stå ferdig i 2032 ble det opplyst da Statnett holdt et informasjonsmøte.
Når alle linjeutbygginger er klare om noen tiår kan krafta fra Hemnes ganske enkelt transporteres ut av Hemnes og også ut av regionen.
Nye næringer krever energi, fornybar energi. Hemnes har over tid mistet svært mange arbeidsplasser, også innen kraftproduksjon. Årsaken er modernisering og automatisering, noen arbeidsplasser har blitt overflødige, andre har blitt flyttet ut.
Kraftoverskuddet blir snart et underskudd om det ikke dukker opp nye prosjekt for ny kraftproduksjon, men helt uavhengig av det vil også mulighetene for ny industri forsvinne med krafta.
Det mangler ikke på prosjekt, felles for dem alle er at de åpenbart ikke bare har positive sider. De krever naturlig nok areal, og enkelte skaper flere arbeidsplasser enn andre.
Når politikerne skal bestemme seg skjer det trolig ikke på ett og samme møte, noen av prosjektene har kommet lengre enn andre. Og det er selvsagt ikke slik at ja til ett prosjekt betyr nei til alle andre, men for noen kan det faktisk bli slik – før overskuddet er oppbrukt.
Et annet overskudd som snart er oppbrukt, er kommunens eget. Budsjettet ble framlagt i forrige uke, en sak vi enda ikke har fortalt leserne noe om. Årsaken er rett og slett at forslaget er å gjøre 2025 til et hvileår før politikerne skal ta avgjørelser for framtiden. Alle nødvendige kutt og endringer skal bestemmes i 2025.
Felles for begge saker er altså at det går mot et underskudd, på penger eller kraft. Når alt henger sammen med alt så gjør de faktisk det.