Statsbudsjettet inneholder ingen store overraskelser for kommuneøkonomien for Hemnes. Det betyr at kommunebudsjettet for 2024 vil kreve innstramminger.
Da Statsbudsjettet ble lagt fram fredag var det mange som var spente. For Hemnes er det mange tall som påvirker kommuneøkonomien, kraftinntekter og skattepolitikken kommer i tillegg til rammene som settes for kommunene.
Økonomisjef Harald Mårnes i Hemnes kommune forteller at rammene, altså overføringer som gjøres fra Staten og til kommunene, ser ut til å være som forventet.
– Tallene ser ut til å bli omtrent som vi trodde i mai. Siden da har Natresaken endret mye som vil påvirke økonomien. Vi vil få oppdaterte tall med forventede overføringer i neste uke, men om disse tallene viser en økning tviler jeg på at vi justerer noe opp slik situasjonen er lokalt.
Økonomisjefen forteller at det i budsjettet for neste år er lagt inn kutt på 10 millioner kroner. Dette er kutt som blir presentert når kommunedirektørens forslag til budsjett legges fram 25. oktober.
– Det strammes inn allerede nå. Målet er å drive resten av året så stramt som mulig.
Kommuneregnskapet
I regnskapsrapporten fra Hemnes kommune for første halvår kan vi lese at det er brukt 3,1 millioner mer enn budsjettert. Tallene for enhetene er egentlig enda verre, ettersom forventede økte inntekter fra skatt og ramme som en følge av revidert nasjonalbudsjett utgjør 2,6 millioner.
De økte rentene har også ført til en positiv overraskelse, renteinntektene har økt med 1 million, mens rentekostnadene er som budsjettert. Dette betyr at enhetene totalt har et overforbruk på 6,7 millioner i første halvår.