Dette er et leserinnlegg. Innholdet står for skribentens regning.
Fylkesstyret i Nordland SP har diskutert regjeringens vedtak om kraft og industriløft i Finnmark, deriblant elektrifisering av Melkøya.
Fylkesstyret i Nordland Senterparti er uenig i konsesjonsvedtaket som er gjort av regjeringen knyttet til Melkøya. Det er gjennomført to digitale møter i dialog med våre ordførerkandidater – også her er signalene entydige. Dette er en meget omstridt sak, og tilbakemeldingene fra våre folkevalgte har vært tydelige.
Som fylkesleder vil jeg beklage at partiorganisasjonen i Nord ikke er tatt med i denne viktige prosessen, da spesielt etter vårt landsmøtevedtak i mars 2023 som sa Nei til elektrifisering av Melkøya. Dette for å unngå at en elektrifisering av Melkøya skulle ramme næringslivet og innbyggerne på land. Jeg har sammen med fylkeslederne i Troms og Finnmark gjort en henvendelse til sentralstyret i partiet om dette og gitt tydelige signaler om våre videre forventninger.
Fylkesstyret frykter at det som er lagt fram ikke er godt nok for å sikre næringslivet og innbyggerne tilstrekkelig og rimelig strøm i Nord-Norge.
Vi vil kjempe videre for at eksisterende næring og industri skal sikres den kraften de trenger, fremfor elektrifisering av Melkøya.
Frank Johnsen,
Fylkesleder Nordland Senterparti