Og da den kom var det ikke måte på. Vi må bare ikke klage, selv om vi sliter litt med nattesøvnen. Med tanke på fjorårets sommer, mener jeg at vi så absolutt fortjener det været vi har for tiden. Fortsetter det slik, blir det helt sikkert en sommer vi vil huske lenge.
Ser stadig nye rapporter om hvor elendig det står til med klimaet. For en tid siden hadde jeg et dypdykk i et av fjernarkivene mine. Stort sett teknisk litteratur fra femtitallet. Jeg fant diverse artikler som beskrev at nå var forurensningen på et sånt nivå at alt liv på jorden kom til å bli utryddet om kort tid. Vel, det sies at intet er nytt under solen.
At bittelille Norge skal redde verden tror jeg lite på. Så lenge diverse land i verden opererer med enorme kullkraftverk, tror jeg ikke redningen er nært forestående.
Dessuten er det nok penger å tjene på klima, og hva er man ikke villig å betale for i det godes tjeneste.
Særlig utfordrende er det å lese om husdyrenes tarmgasser, og disses innvirkning på omgivelsene. Her er det i hvert fall mye tullprat å finne.
Vi har avviklet det siste kommunestyremøtet før valget. Nok et trivelig møte, uten de helt store konfrontasjonene. Jeg tror vi ble enige om et godt valg i forbindelse med heis/løfteanordning til Korgen sentralskole. Av og til kan det være verdt å lytte til uventede innspill. Dersom løsningen er god, kan det være helt greit å bruke litt lenger tid på prosjektet.
Når dette leses er også siste formannskapsmøte i vårhalvåret avviklet. Så blir det, forhåpentligvis en rolig ferie. Etter et par koronaår, etterfulgt av Putins aktiviteter, får vi vel håpe på litt roligere tider, men hvem vet?
Jeg er spent på sommerens turisttrafikk. Slik kroneverdien er for tiden, ligger det vel an til et betydelig innrykk av utlendinger, og ettersom det er dyrt for oss å feriere i utlandet, kan det bli ganske så stor trafikk på veiene. Så får vi håpe at de veifarende viser god trafikkultur, slik at alvorlige ulykker ikke skjer.
Torsdagens befaring av kirkegårdene er like spennende hvert år. Også kirken har begrenset økonomi. Til tross for det synes jeg stell og vedlikehold er på et utmerket nivå. Så stor takk til de som arbeider på dette området.
Lørdagens Pridearrangement i Korgen var velsignet med et utrolig godt vær.
Egentlig handler det om å bli akseptert som den du er, men akkurat det synes å være vanskeligere enn man skulle tro. Her er det nok fremdeles en lang vei å gå.
Tirsdagskvelden var jeg på avslutningsarrangement for avgangselevene ved Hemnes sentralskole. En stor dag for de som forlater hjemstedets trygge omgivelser for å begi seg ut i en ny og ukjent verden. Vi voksne er nok ikke helt istand til å forstå hvor vanskelig dette kan være for dagens unge.