14 tidligere stengte elver blir åpnet for fiske i år. Det åpnes fortsatt ikke for laksefiske i sjø utenfor Tanavassdraget, mens stengevedtaket om Røssåga omgjøres.
Miljødirektoratet sendte et forslag om endringer i forskriftene som regulerer laksefisket ut på høring tidligere i år, og har gjort noen endringer på bakgrunn av innspill fra berørte parter.
Et av forslagene var å stenge Røssågavassdraget for laksefiske i 2023. Dette møtte lokale protester, og både Hemnes kommune og den lokale elveierforeningen engasjerte seg i høringsrunden. Her ble det opprinnelig foreslått å ikke åpne for fiske etter laks, på grunn av sårbar laksestamme og lite overskudd å høste av. Etter forslag fra lokal forvaltning innføres det i stedet en totalkvote for vassdraget på 20 smålaks.
– 14 vassdrag er nå åpnet for fiske etter laks, sjøørret og sjørøye, etter at tidligere manglende rutiner for å rapportere om fangst nå har kommet på plass, sier direktør for Miljødirektoratet, Ellen Hambro.
De 14 nyåpnede vassdragene er blant 22 vassdrag i hele landet, og to sjøregioner i Nordland og Finnmark, hvor Miljødirektoratet nå har fastsatt endringer i laksefisket. Endringene gjelder fiske etter laks, sjøørret og sjørøye.
I Saltdalselva blir det i tråd med det tidligere forslaget ikke åpnet for fiske etter laks. Grunnen er at tilstanden for laksebestanden er dårlig, og et videre fiske er derfor ikke forsvarlig. Fordi antall gytefisk av sjøørret har gått betydelig ned, blir det også innført restriksjoner i fiske etter sjøørret i vassdraget.
Tanalaksen trenger fortsatt beskyttelse
Direktoratet viderefører bestemmelsen om å ikke åpne for fiske etter laks, sjøørret og sjørøye med faststående redskap i sjø i Berlevåg, Tana og Gamvik, samt ytre deler av kommunene Lebesby og Nordkapp.
– Flere av de viktigste laksebestandene i Tanavassdraget i Finnmark ikke har noe høstbart overskudd, og trenger derfor fortsatt beskyttelse, sier miljødirektør Ellen Hambro.
Reduserer fisket med stang og håndsnøre fra båt i Skjerstadfjorden
Siden 2021 har det ikke vært åpnet for fiske med stang og håndsnøre fra båt i perioden 1. mars til 31. mai i hele Nordland fylke. For å redusere den samlede beskatningen av sjøørret og laks som hører hjemme i Saltdalsvassdraget, utvides denne bestemmelsen til å gjelde ut juni i Skjerstadfjorden.