Og hvilken påske! Det må vel være en god stund siden værgudene har vært så rause. Såvidt jeg har hørt, har været vært helt fantastisk i vår kommune. Dessuten har det hele foregått uten alvorlige ulykker, i hvert fall i vårt nærområde.
Ikke helt uvanlig at jeg befinner meg nede på Stord i påskeuken. Både kjøreturen nedover og returen foregikk i fantastisk vær. Sol fra skyfri himmel hele veien. Så var vi også så heldige at vi fikk kjøre Valdresflya, ja faktisk før den var offisielt åpnet.
Utrolig lite snø der oppe, og det var eventyrlig å oppleve den storslåtte naturen. Særlig synes jeg blåfargen i fjellene rundt Valdres er eventyrlig vakre.
Fredag møtte vi enormt lange bilkøer på vei fra Bergen og oppi fjellene. Ganske fantastisk å se måten de overholdt tresekundersregelen på. Helt grei avstand, og ingen forbikjøringer. Så ingen uvettig kjøring på hele turen.
Husker at jeg for ti/tolv år siden noterte bilmerkene som hadde det spesielt travelt. Audi på førsteplass, tett fulgt av BMW. Kjørekulturen er en ganske annen i dag. Trafikken fløt upåklagelig.
Vel, jeg skal medgi at det var litt trist å se bøndene gjødsle jordene da vi hadde passerte Voss. Maks utetemperatur var +12 grader, ikke så ille.
Ingen grunn til å klage på påskeferien, altså!
Returen til hverdagen ble brutal. Onsdag er det IHR-møte på Nesna. Der skal vi først på befaring i Langsetvågen, før vi starter møtet på Havblikk Camping.
Vi får eksterne orienteringer om Helsefellesskap Helgeland og Ranfjorden vannområder.
Ellers blir Bustneslia diskutert med hensyn til veien videre. Man skal aldri gi opp, selv om det ser vanskelig ut. Så er det snakk om en ny samarbeidsavtale med Polarsirkelen Friluftsråd og viktigst av alt: Høringsinnspill til fylkeskommunens uttalelse til Nasjonal transportplan 2025-2036.
Her vil jeg spesielt nevne konsekvensutredning(KVU) for gjenværende del av E6 Helgeland: Reinforshei – Mo i Rana – Finneidfjord, her inkluderer vi G/S veg Bjerka – Finneidfjord. Øst/Vestlige transportveier blir også tatt med, såvel E 12 som RV73 Kruttfjell.
Styrking av personvogntilbudet med pendel Trofors – Mo i Rana blir det fokusert på, samt økt satsing på gods på bane i neste NTP.
Til tross for at det ikke satses på turistveier, velger vi å be om at Villmarksveien blir vurdert.
Torsdag og fredag bærer det til Stjørdal for å delta på årsmøtet til USS( Utmarkskommunenes sammenslutning). Organisasjonens hovedoppgave er å fremme medlemskommunenes interesser i utmarksspørsmål. Eksempelvis i spørsmål om bruk og vern av utmarksområder, bærekraftig næringsutvikling, forvaltningsplaner, rovdyrsproblematikk og motorferdsel i utmark.
Man forsøker å styrke det lokale selvstyret i saker om forvaltning av utmark og bedre samspillet mellom hensynet til natur- og miljøvern og lokal næringsutvikling.
Her blir det rik anledning til å drøfte felles problemer.