Enda et år er til ende, også dette ble for svært mange både vondt og utfordrende. Etter to koronaår skulle endelig verden, hverdagen og ikke minst festdagene bli som før. Istedenfor ble det en real nedtur, med høye renter og galopperende priser – og krig i Europa.
Vi har fått mange påminnelser om at selv i et av verdens rikeste land er det mange som strever økonomisk. Historier om at stadig flere benytter seg av hjelp for å skaffe mat er både hjerteskjærende og alarmerende. Samtidig skaper vissheten om at vi i Norge er mildt rammet bekymringer for de som ikke har det like bra, prisene stiger ikke så mye i Norge som i de fleste andre land, og vi har fortsatt svært lav arbeidsledighet. Det er imidlertid ei mager trøst for de som pengene ikke strekker til for, de som faller utenfor.
Utsiktene framover er mildt sagt usikre, og går vi tilbake halvannet år i tid ser vi at de som fatter beslutninger ikke var i nærheten av fasiten. Ting snur veldig fort, både på godt og vondt.
Lokalt ser det bedre ut. Ledigheten har lenge vært svært lav i Hemnes og på Helgeland. Samtidig er det mange industrietableringer på gang, etableringer som både vil skape jobber og lokal vekst. Skal vi få ta del i veksten er vi avhengige av at flest mulig av de som skal fylle de nye jobbene velger å bosette seg lokalt. Det kan fort bli en av de største utfordringene.
Årsaken til at så mange ønsker å etablere seg her er overskuddet på elektrisk kraft vi har i regionen.
Elektrisk kraft er en råvare, ved å etablere næringsliv her som forbruker kraften vil større deler av verdiskapningen beholdes lokalt. Det kan være både gode og dårlige nyheter. Om det blir underskudd på kraft også lokalt vil prisene øke, både for næringslivet og innbyggerne, i alle fall med dagens prissystem.
Etablering av industri vil alltid ha en negativ side, både gjennom bruk av areal og gjennom forurensning. Mange mener det er en pris vi må være villig til å betale, andre er nok langt mer skeptiske.
Noen som kan juble ved høyere strømpriser er blant annet Hemnes kommune. En stor del av kommunens inntekter påvirkes sterkt av strømprisen, det kan fort dreie seg om mange titalls millioner årlig ekstra om de den siste månedens prisnivå blir dagligdags i framtiden.
Det som er helt sikkert er at det kommende året vil bli spennende, både for innbyggere og næringsliv.