Etter nyttår er Hemnes kulturskole klar med hele tre nye tilbud: dans for voksne, eldre, samt medieproduksjon, med Rikke Anett Lund og Pia Victoria Henriksen.
Rektor i Hemnes kulturskole, Elisabeth Ødegård, er veldig fornøyd med de nye tilbudene som begge kommer til å foregå på Korgen sentralskole.
– Når det gjelder dans for voksne er planen at det skal foregå på onsdager, etter barna er ferdige å danse og kanskje kommet seg i seng, i 20-tiden vil jeg tro. Det er åpent for alle voksne og jeg håper både menn og kvinner melder seg på, sier Elisabeth og forteller at den nedre aldersgrensen er 18, mens det ikke er noen øvre aldersgrense.
– Om så man er 80 år må man gjerne komme om man føler for det. Vår filosofi er at vi skal ha kultur hele livet, og at det ikke er aldersgrense i kulturskolen. Takhøyden er stor, og alle er velkomne!
Hovedfokuset i disse timene er å ha det gøy med musikk, show og forskjellige dansestiler. Det vil også bli fokus på å styrke, utvikle eller vedlikeholde viktige muskelgrupper, balanse og koordinasjon.
Når det gjelder hvor mange som kan delta, sier Elisabeth at det er omtrent ubegrenset.
– Blir det for mange deler vi dem i grupper, men det skal veldig mange til før vi må gjøre det.
– Det er åpent for å søke på Hemnes kommune sine sider, så det er bare å hive seg rundt. Det gjelder også dans for barn, vi har kapasitet til å ta inn flere, legger hun til.
– Det er god trim, sosialt og sunt! Og hvis noen plages med å søke er det bare å kontakte meg, sier Elisabeth.
Eldredans
Det vil også bli arrangert eldredans ved omsorgssentrene i kommunen, en dag i uken. Dette krever ingen påmelding.
– Det er bevegelse til musikk ut fra de forutsetningene man har. Kan du sitte og røre på armene eller føttene så er det også dans.
Det vil bli fokus på bevegelse, balanse og koordinasjon, samt å vedlikeholde eller styrke motorikk.
– Vi har mye god kompetanse på dans i kulturskolen, og Rikke og Pia skal dele på å ha dans for både voksne og eldre, forteller hun.
Vi har allerede allsang på disse plassene, så planen var å utvide det. Det går litt under reformen «Leve hele livet», og vi er så glade for at vi kan samarbeide på tvers på denne måten.
Medieproduksjon
Det siste tilbudet er relativt moderne, og dreier seg om film og medier. Der er det Pia Victoria Henriksen som er lærer. Selv er hun aktiv på appen TikTok, hvor hun legger ut humoristiske klipp av seg selv og har tusenvis av visninger på det hun legger ut.
– I disse timene kan man lære mer om hvordan du kan produsere videoer til for eksempel TikTok eller Instagram. Det blir fokus på videoproduksjon og redigering, musikkbruk og å lage noe man selv synes er gøy.
Nettvett er også en viktig del av innholdet.
– Vi er veldig opptatt av at ungdommer skal ha nettvett. Vi har vært usikre på hvilken alder vi skulle sikte til, men ettersom flere av disse appene har aldersgrense 13 år, blir det nok det vi må satse på. Man må ha telefon eller nettbrett selv, men det har vel de fleste over 13 i dag.
Også dette tilbudet vil foregå på Korgen sentralskole, i «vanlig kulturskoletid» som Elisabeth kaller det.
– Kontingenten er på 865 kroner. Fordelt på cirka 16 uker blir det 54 kroner pr gang. Det er en lav sum sammenlignet med andre kommuner, avslutter Elisabeth, som kan bekrefte at kulturskolen er åpen for påmelding hele året.