Avisa Hemnes
2 minutter lesetid

Ønsker seg flere sangere

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Kulturinstitusjonen Hemnes Mannskor har nådd en temmelig høy alder. Det samme har også mange av medlemmene, og nå håper de å rekruttere flere sangglade menn.

Ikke lenge før korona-pandemien satte stopper for all korvirksomhet gjennomførte det aldrende mannskoret på Hemnesberget en solid jubileumskonsert i Hemnes kirke. Godt hjulpet av mange gode krefter, som Hemnes janitsjar, Gruben Mannskor, damekoret HeKS, Igor Kill and the sitting Bulls, samt solistene Tone Rønning og Tor-Petter Aanes. Konserten markerte korets 75 år, og dessuten fikk medlemmene en særdeles vellykket tur til Krakow tidlig i september i anledning jubileet.

Pandemi-bremset

På grunn av coronaen har det vært så som så med aktiviteten, men man har da bidratt med mannskorsang ved 17.mai og noen andre anledninger. Men ingen konserter.

I sommer og høst har kormedlemmene hatt nok med å flytte fokus fra synging til å gi Menighetshuset et strøk maling utvendig, men nå sparkes en ny korsesong i gang.

– I den anledning har vi et sterkt ønske om å få med flere nye sangere i koret, forteller Reidar Nilsen, korets talsmann for anledningen.

Artikkelen fortsetter under annonsen

– Du trenger ikke være note-kyndig eller være en øvet sanger. Litt gehør viser seg ofte å være godt nok for å komme i gang, understreker Nilsen.

– Foruten å synge flerstemt i lag, har vi det trivelig og sosialt på øvelsene. De holder vi hver tirsdag kveld på Menighetshuset, og vi legger alltid inn en kaffepause i en kameratslig tone midtveis i øvelsen. Det er bare å stikke innom, vi er ikke det minste farlig, humrer Reidar Nilsen til slutt.