• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Avisa-Hemnes-logo

Storkjefta, utfordrende og omtenksom!

  • Nyheter
  • Fritid
  • Debatt
  • Tips oss
Meny
  • Nyheter
  • Samfunn
  • Næring
  • Debatt
  • Hemnesfolk
  • Fritid
  • Minneord
  • E-avis
  • Kryssord
  • Gratulasjoner
    • Send inn gratulasjon
    • Se gratulasjoner
  • Avisa Hemnes Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Om Avisa Hemnes
  • Annonsere?
  • Personvern
NYHETER
2 minutter lesetid

Martin Kongsdal går fra TEK til KNAS

Martin Kongsdal har jobbet som enhetsleder for vei siden 2019. Nå skal han starte i ny jobb hos KNAS.
Ellen Rabliås
Publisert: 01 september, 2022 06:43
Oppdatert: 01 september, 2022 06:43
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Nok en person slutter i jobben sin i Tekniske tjenester i Hemnes kommune. Martin Kongsdal har fått ny jobb i KNAS.

Martin Kongsdal har har jobbet i TEK fra august 2019, med et halvår opphold i 2020-2021. Han begynner i ny jobb 1. september, hos anleggsentreprenør Kolbjørn Nilsskog AS i Mosjøen.

Kongsdal tok over som avdelingsleder for vei etter Magne Linvik.

– Hvorfor har du valgt å bytte jobb?

– Det er flere grunner til det, men en av dem er at jeg fikk et svært godt tilbud hos KNAS. Jeg har trivdes med arbeidsoppgavene i Hemnes kommune, og det er ikke noen konflikt som ligger bak oppsigelsen. Men jeg kjente at tiden var moden for å prøve noe annet, og da denne jobben dukket opp ble det til at jeg tok steget over i det private.

– Er det stor forskjell på den gamle og nye jobben?

– Ja, det er stor forskjell, samtidig som mye likevel er kjent. I jobben min i Hemnes kommune har jeg samarbeidet med private entreprenører som oppdragsgiver, mens jeg nå skal sitte på andre siden av bordet og levere tjenester blant annet til kommunal sektor. Sånn sett blir det ikke ukjent grunn jeg skal begi meg ut på. Det som blir den største overgangen er fraværet av byråkrati og saksbehandling, og at jeg ikke lenger vil ha med politiske utvalg å gjøre. I tillegg blir det ikke riktig så mye kontorarbeid i den nye jobben.

– TEK sliter med å holde på kompetansen, hva tror du er årsaken til dette, og hvilke grep tror du kan hjelpe på for å beholde de ansatte?

Artikkelen fortsetter under annonsen

– Jeg vil ikke spekulere i årsakene til at andre slutter, men rent objektivt vet vi at lønn er bedre i privat sektor enn i kommunen. Samtidig er ansatte i TEK attraktive arbeidstakere ellers i markedet, og slik situasjonen er på Helgeland for tiden er det forholdsvis lett å få seg annet arbeid. Private aktører sliter også med rekruttering i disse dager, så problemet er ikke isolert til offentlig sektor.

– På KNAS går jeg rett inn og erstatter en ansatt i tilsvarende posisjon, så ansettelsen er kun et ledd i å beholde dagens organisasjon.

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Kontakt

Adresse:
Korgsjøen 5B, 8646 Korgen

Tips:
tips@avisahemnes.no

om Avisa Hemnes
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Send epost
977 97 333‬

Ellen Rabliås
Journalist
Send epost
907 29 849‬

Rune Furuhatt
Redaksjonssjef
Send epost
412 99 615

Edel Annie Tverberg
Journalist
Send epost
976 60 449‬

Avisa Hemnes er en partipolitisk uavhengig ukesavis som skal formidle nyheter i Hemnes kommune.

Personvernerklæring
Avisa Hemnes arbeider etter Vær varsom-plakatens regler for god presseskikk. Avisa Hemnes har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
Avisa Hemnes logo
Avisa Hemnes © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no