• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Avisa-Hemnes-logo

Storkjefta, utfordrende og omtenksom!

  • Nyheter
  • Fritid
  • Debatt
  • Tips oss
Meny
  • Nyheter
  • Samfunn
  • Næring
  • Debatt
  • Hemnesfolk
  • Fritid
  • Minneord
  • E-avis
  • Kryssord
  • Gratulasjoner
    • Send inn gratulasjon
    • Se gratulasjoner
  • Avisa Hemnes Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Om Avisa Hemnes
  • Annonsere?
  • Personvern
NYHETER
6 minutter lesetid

Junior-VM med både sølv og skuffelser

Preben Horven under 4x5km stafett for menn under VM på ski for junior på Lygna.
Edel Annie Tverberg
Publisert: 05 mars, 2022 10:51
Oppdatert: 13 februar, 2024 18:59
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Preben Horven deltok i sitt første junior-VM på Lygna i februar. Han fikk med seg både oppturer og nedturer i sin landslagsdebut.

Preben Horven har gjennomført sitt første junior-VM for det norske landslaget. Junior-VM ble arrangert på Lygna 21.-27. februar. Tilbake på skolebenken ved Heimdal videregående skole deler det unge talentet noen tanker og erfaringer med oss.

Næringssmell

– Gratulerer med stafettsølv, og deltakelse i ditt første junior-VM! Hvordan har du opplevd dette?

– Takk, det var veldig artig med stafetten, en skikkelig opptur etter 30-kilometeren. VM oppsummert er jeg ganske skuffa over, det ble litt stang ut, og det er litt kjedelig, men sånn er det, deler bjerkagutten.

– Det kommer nye muligheter.

Preben forteller at han gikk på en skikkelig næringssmell på den første av de tre øvelsene han deltok på, 30 km fristil.

– Jeg skjønte ikke helt hvordan det gikk slik, jeg hadde gått rolig og ikke tatt noe særlig i. Da jeg hadde gått 20 km begynte jeg å få kramper, og jeg skjønte at dette ble enden på visa. Jeg var likevel fast bestemt på at jeg ikke skulle bryte. Så fullføre – det gjorde jeg, oppgir Horven ærlig og legger til:

– Jeg gikk sakte det siste av distansen, det er jo ikke så nøye om man blir nummer tjuefem eller trettitre når man i utgangspunktet har høyere ambisjoner.

Russland var her suverene, og fylte både pallen og fjerdeplassen. Vinner ble Alexander Ivshin.

Saken fortsetter under bildet.

Førsteetappen. Preben Horven under 4x5km stafett for menn under VM på ski for junior på Lygna.
FOTO: Terje Pedersen / NTB

Stafettsølv

Dagen etter den uventede, og for utøveren selv skuffende, 37.plassen var det stafetten som sto på programmet, og Preben hadde fått tildelt første etappe.

– Hva tenkte du om å få den etappen?

– Jeg følte selvsagt på litt ansvar, men tenkte ikke så mye på det. Jeg hadde revansjelyst etter dagen i forveien som ikke gikk så bra. Men russerne var sterke, De satte fart alle sammen, og det var ikke bare en av våre som tapte til dem, men alle måtte slippe noen sekunder. Vi tapte rett og slett mot et bedre lag, poengterer langrennsløperen.

Saken fortsetter under bildet.

Sølvgutter. Norge med sølv under 4x5km stafett for menn under VM på ski for junior på Lygna. Fra v. Preben Horven, Johannes Lønnestad Flaaten, Nikolai Elde Holmboe og Aleksander Elde Holmboe.
FOTO: Terje Pedersen / NTB

Det siste rennet han deltok på, var 10 kilometer klassisk stil, to dager etter stafetten.

– Jeg kjente tidlig at det ikke var en toppdag, og jeg hadde glatte ski, så da ble det tungt.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Preben endte på en 18. plass, på tiden 27:46.3, 1:30.5 bak vinner Saveliy Korostelev fra Russland.

– Jeg er nok litt skuffet over egen innsats, hadde jeg følt at jeg fikk ut alt, og gjort mitt beste hadde det vært noe annet. Men når verken jeg hadde dagen eller skiene er jeg ikke helt fornøyd.

– Jeg føler likevel at jeg fikk mye læring i dette, og har mange erfaringer med meg som motiverer meg til å fortsette. Jeg skal omgjøre dette til noe godt, erklærer den positive gutten.

Preben sto som reserve på sprinten, men trengte ikke å steppe inn.

– Jeg var der og så på, og var klar for å delta om det skulle bli slik, men alle utøverne holdte seg friske.

Erfaringer rikere

– Hva sitter du igjen med som den viktigste erfaringen etter dette?

–Det er nok litt rundt det med ski og smøring, selv om at Norge har smørebussen og alle de fasilitetene, så er skiene de samme, og jeg må være mer nøye på beskjedene til smørerne om hva jeg trenger og ha mer fokus på rett skivalg og feste. Så gjorde jeg også meg noen erfaringer rundt det å få i seg nok næring når man bor på hotell.

– Hvilke tilbakemeldinger har du fått?

– Mange har gratulert med sølv på stafett, og mange som kjenner meg vet hva jeg får til. Henrik Kvennaas som kom på femteplass på 10-kilometeren har jeg slått hvert løp frem til VM, han mente jeg skulle vært der oppe og kjempet sammen med ham, og det gir jo en bekreftelse på at jeg har mer å gi. Men med glatte ski går det saktere, og koster krefter, belyser Horven.

Saken fortsetter under bildet.

Veksling. Norges Preben Horven (t.v.) veksler og sender ut lagkamerat Johannes Lønnestad Flaaten under 4x5km stafett for menn under VM på ski for junior på Lygna.
FOTO: Terje Pedersen / NTB

Ser fremover

– Hvordan har du blitt tatt imot på juniorlandslaget?

– Jeg har blitt tatt godt imot, vi var dessuten flere som hadde litt stang ut i dette VM. Vi er en bra gjeng som støtter hverandre og vi har trenere som drar oss opp. Vi har nok en tendens til å grave oss ned, så da er det godt å ha sånne trenere.

Preben løfter hodet fremover og satser for fullt videre i sesongen.

– Det som står for tur nå er Norgescup på Steinkjer neste helg, det blir artig, avslutter den dedikerte langrennsgutten.

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Kontakt

Adresse:
Korgsjøen 5B, 8646 Korgen

Tips:
tips@avisahemnes.no

om Avisa Hemnes
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Send epost
977 97 333‬

Ellen Rabliås
Journalist
Send epost
907 29 849‬

Rune Furuhatt
Redaksjonssjef
Send epost
412 99 615

Edel Annie Tverberg
Journalist
Send epost
976 60 449‬

Avisa Hemnes er en partipolitisk uavhengig ukesavis som skal formidle nyheter i Hemnes kommune.

Personvernerklæring
Avisa Hemnes arbeider etter Vær varsom-plakatens regler for god presseskikk. Avisa Hemnes har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
Avisa Hemnes logo
Avisa Hemnes © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no