Forhåpentligvis ser vi nå begynnelsen av slutten på koronaen. Det slippes opp, og for de aller fleste er dette stort sett bare gode nyheter. Selv om meteren og munnbind foreløpig beholdes forsvinner trolig også disse sammen med øvrige restriksjoner om et par uker, om ting går slik myndighetene ønsker.
Dette betyr egentlig at vi går fra en situasjon der vi i snart to år har blitt opplært, bedt om, og pålagt å unngå smitte til en situasjon der vi i tur og orden skal bli smittet. Anslagsvis mellom 3 og 4 millioner av oss – før sommeren.
Vi mennesker tilpasser oss kjapt, men etter å ha blitt fortalt gang på gang hvor viktig det er å unngå smitte vil det ta tid å «omprogrammere» seg. De fleste jubler over å få tilbake frihet over eget liv, andre vil nok føle det skremmende når restriksjonene forsvinner. Er det farlig å bli smittet, eller er det enda farligere å ikke bli smittet nå – før en farligere variant dukker opp?
Ønsker myndighetene at vi skal bli smittet, eller forventer de bare at vi ikke greier å unngå det? Det er ingen tvil om at det er mye tvil, og ingen sitter med fasiten før etterpå. Allikevel, det ville vært mer beroligende om myndighetene hadde vært mer klarmeldt, det henger dårlig sammen at vi både skal bli smittet og skal unngå smitte. Det skaper unødvendig usikkerhet i en tid med mer enn nok usikkerhet fra før.
Uansett meldinger og forventninger, folk kommer til å ta egne valg – noen vil velge å bruke frihetene til å gå tilbake til den «gamle» hverdagen, andre vil beholde egne smitteregler med avstand og forsiktighet. Å vise respekt for andres valg er viktig, de som velger å beholde meteren eller munnbindet bør få gjøre det som en helt naturlig ting.
Den største utfordringen for næringslivet de kommende månedene er å holde hjulene i gang med et forventet høyt sykefravær. Ting blir nok ikke normalt enda på en god stund, og kanskje møter du både stengte dører i butikken, manglende tømming av søppel eller en tynn avis – rett og slett som en følge av syke ansatte. Det tåler og forstår vi, det er bare et tegn på at vi snart er fri, for det er vi vel?