Avisa Hemnes
2 minutter lesetid

Båthavari i marinaen

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

En større båt gikk ned inne i marinaen på Hemnesberget i helga.

I helga snødde det tett og mye i regionen, og enkelte steder nærmet det seg en halvmeter med snø av det lette, luftige slaget.

– Om dette uhellet har med værforholdene eller andre ting å gjøre er ikke godt å si. Jeg ønsker ikke å spekulere i hva som har skjedd, men vi synes selvsagt at det er trasig når slikt skjer. Både for båteier og for havna, sier Roger Stensen i Hemnes Båt- og Sportsfiskeforening.

– Vi fikk beskjed om båthavariet, og varslet Hemnes kommune slik at de kunne komme til stedet for å sikre og gjøre tiltak mot oljesøl, sier han videre.

– Vet dere om det var mye olje og drivstoff i båten?

– Jeg snakket med båteier, som fortalte at det ikke var mye olje i den. Men det skal ikke så mye til før det ser ille ut på overflaten, sier Stensen.

– Folkene fra kommunen var ute på søndag ettermiddag og la ut lenser rundt havaristen, fortsetter han.

– Nå blir det selvsagt en jobb med å få opp båten, legger han til.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Mye snø. Det blir en omfattende jobb å heve båten som gikk ned i marinaen på Hemnesberget i helga. FOTO: Steffen Schwabe

Is og snø kan gi problemer

– På generelt grunnlag kan vi jo si at det er viktig å følge med båtene sine, særlig når været blir som det har vært den siste uka, med store nedbørsmengder, sier Stensen.

– Hva med isforholdene i marinaen, hvordan har de vært denne vinteren?

– Det har vi klart å komme rimelig greit unna, men vi har brukt mye strøm, sier han.

– Vi har klart å håndtere isforholdene bedre enn noensinne, til tross for en skikkelig kald vinter. Vi har ikke fått i gang det nye anlegget, for vi mangler en del lodd, fortsetter han.

– Det får vi satt i drift så snart vi får laget ferdig flere steinlodd, og vi håper at det skal bli ferdigstilt relativt fort, avslutter Stensen.