• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Avisa-Hemnes-logo

Storkjefta, utfordrende og omtenksom!

  • Nyheter
  • Fritid
  • Debatt
  • Tips oss
Meny
  • Nyheter
  • Samfunn
  • Næring
  • Debatt
  • Hemnesfolk
  • Fritid
  • Minneord
  • E-avis
  • Kryssord
  • Gratulasjoner
    • Send inn gratulasjon
    • Se gratulasjoner
  • Avisa Hemnes Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Om Avisa Hemnes
  • Annonsere?
  • Personvern
NYHETER
2 minutter lesetid

Klimaforsker: Temperaturøkningen større lenger nord

Mye snø i Tromsø i fjor vinter. Men om 50–60 år kan byen få et klima tilsvarende det Bergen har i dag, ifølge klimaforskere. Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Publisert: 05 januar, 2022 11:09
Oppdatert: 05 januar, 2022 11:09
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Om temperaturen i verden øker med 1,5 grader, vil den øke med 1,8 grader i Sør-Norge – og opp mot 2,3 grader i Finnmark, forteller klimaforsker Hans Olav Hygen.

Forskeren fortalte dette under Meteorologisk institutts webinar «Klimastatus 2022» onsdag. Ifølge Hygen vil Sør-Norge til og med Trøndelag følge den nasjonale utviklingen, men økningen i temperatur av ulike årsaker er større lenger nord.

Han har også sett på hva en global oppvarming på 3 grader vil kunne få å si. Da beregner han en økning på 3,6 grader for Norge generelt og 4,5 grader for Finnmark.

Ifølge klimaforskeren er mye av utviklingen i Norge fram til 2050 allerede satt, og det er etter 2050 vi kan se de store skillene.

– Men det er ikke sånn at vi kan sette oss ned og slappe av fram til 2050, understreker han.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Klimaforsker Reidun Gangstø Skaland trekker fram at Nordmarka i Oslo har mistet rundt 40 dager med skiføre fra normalperioden 1960–1990 til normalperioden 1990–2020. Hun tror fortsatt det vil være bruk for vintersko og skiutstyr framover i tid, men ikke like mye.

– Hvis vi ikke kutter utslippene, vil klimaet i Tromsø om 50–60 år ligne det vi har i Bergen i dag, sier Skaland.

(©NTB)

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Kontakt

Adresse:
Korgsjøen 5B, 8646 Korgen

Tips:
tips@avisahemnes.no

om Avisa Hemnes
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Send epost
977 97 333‬

Ellen Rabliås
Journalist
Send epost
907 29 849‬

Rune Furuhatt
Redaksjonssjef
Send epost
412 99 615

Edel Annie Tverberg
Journalist
Send epost
976 60 449‬

Avisa Hemnes er en partipolitisk uavhengig ukesavis som skal formidle nyheter i Hemnes kommune.

Personvernerklæring
Avisa Hemnes arbeider etter Vær varsom-plakatens regler for god presseskikk. Avisa Hemnes har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
Avisa Hemnes logo
Avisa Hemnes © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no