Dagens avis er full av skattetall fra skatteyterne i Hemnes. Kjapt oppsummert viser de at vi står på stedet hvil, i beste fall. Vi blir litt eldre, vi tjener ikke veldig godt, og vi har få kvinner i toppen.
Hemnes har satt seg som mål å bli 5.000 innbyggere og en fortreffelig kommune for oppvekst. Med et budsjett som skal behandles neste uke av kommunestyret blir det derfor spennende å se om de våger å satse, eller om det er den samme forsiktigheten som vi har sett tidligere.
Denne forsiktigheten har vært både klok og nødvendig, men kanskje dosene har blitt litt for store, eller at medisinen til forrige sykdom ikke er passende på dagens? Forsiktighet må nå erstattes av litt mer vågale vedtak som retter seg inn mot at det blir vekst, ikke at vi skal sitte med hendene i fanget og vente.
Sykdomsbildet for samfunnet for øvrig har tatt en skarp sving, hva vi finner ved utgangen av svingen er fortsatt uklart. Bekjempelsen av koronapandemien kan stå overfor svært store utfordringer med den nye omikronvarianten, men kanskje er den også en del av løsningen. Vi må vente tålmodig, og får samtidig enda en jul som blir sterkt påvirket av pålegg og råd fra myndighetene.
Det aller viktigste rådet har vært at vi må vaksinere oss. Det er forståelig at det har vært skepsis mot en såpass utprøvd vaksine, men nå har milliarder blitt vaksinert, og dermed burde det føles tryggere når vi ser at bivirkningene har vært små. Vaksinen gir beskyttelse, selv om det fortsatt er folk som både blir syke og dør er et alternativ uten vaksine svært skremmende.
De fleste greier greit nok å bruke opp julelønna i adventstiden. I år har vi fått god hjelp fra strømpriser som tilsynelatende har løpt løpsk. Selv om det er mange fornuftige forklaringer på prishoppet hjelper det lite når man frykter for at pengene ikke skal strekke til.
For det offentlige betyr prisene svært gode nyheter, det gir titalls milliarder i merinntekter, både fra innenlands forbruk og fra salg til rekordpriser ut av landet. Myndighetene har vært både uklare og seine med å gi befolkningen beskjed om at de skal rydde opp. Det har skapt situasjoner der dagliglivet til både eldre og barnefamilier har blitt preget av angst og rutineendringer som de burde vært spart for.
For Hemnes kommune betyr imidlertid høye priser nye muligheter. Det kan bety mange ekstra millioner inn i kommunekassa, kanskje de kan gi motet til å ta de grep som kan bringe Hemnes inn i ei lysere framtid?