• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Avisa-Hemnes-logo

Storkjefta, utfordrende og omtenksom!

  • Nyheter
  • Fritid
  • Debatt
  • Tips oss
Meny
  • Nyheter
  • Samfunn
  • Næring
  • Debatt
  • Hemnesfolk
  • Fritid
  • Minneord
  • E-avis
  • Kryssord
  • Gratulasjoner
    • Send inn gratulasjon
    • Se gratulasjoner
  • Avisa Hemnes Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Om Avisa Hemnes
  • Annonsere?
  • Personvern
NYHETER
3 minutter lesetid

Hva gjør vi med tette avløpsrør i julen?

Vannet renner ikke unna. Med andre ord: Rørene er tette. Da gjelder det å finne en egnet avløpsåpner. Hjelper ikke det, så ringer du en rørlegger.
Rune Furuhatt
Publisert: 26 desember, 2021 08:06
Oppdatert: 14 februar, 2024 12:27
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Hva gjør vi om rørene sier STOPP? − Hvis ingen avløpsåpnere virker, så ringer du rørlegger for hjelp, sier Frank Olsen i Rørkjøp.

Det skjer i tusenvis av hjem hver jul. Rørene sier stopp. Vannet renner ikke igjennom og vasken blir stående full. Det skjer fordi rørene går tett. En grunn til at dette skjer oftere i desember, er fordi vi heller ribbefett og mye annet tungt matavfall i vasken.

Ikke i vasken!

− ADLRI hell flytende fett av noe slag i vasken! Det skal aldeles ikke inn i rørsystemet ditt. Hell det i stedet over i en tom melkekartong som du kaster i restavfallet. Når det gjelder stivnet fett, så tørker du det ut av stekepannen med tørkerull før du vasker den, og kaster papiret i matsøpla, sier administrerende direktør i Rørkjøp, Frank Olsen.

Fett er fy. Aldri hell fett ned i avløpssystemet ditt. Det kan gjøre at rørene går tett. Er ulykken først ute, så bruk avløpsåpner, enten som gel eller pulver. − Problemet løses i de aller fleste tilfeller, sier Inger S. Løvaas hos Krefting. FOTO: Mari A. Rosenberg/ifi.no

Klar for å hjelpe

Tette «julerør» er ikke noe nytt for rørbransjen. Derfor står rørleggerne hos Rørkjøp over hele landet klare til å rykke ut for å hjelpe. Men det er ting vi kan gjøre selv også.
− Det viktigste er å unngå tette rør. Jeg anbefaler å bruke en avløpsrens jevnlig som en enkel service på eget rørsystem hjemme. Går det tett, må du bruke en avløpsåpner. Enten som gel eller pulvervariant. Les nøye på bruksanvisningen før du setter i gang. Ikke tro at du vet hvordan det gjøres. Feil bruk av slike kjemikaler skaper bare mer trøbbel, sier han.

Riktig bruk gir riktig resultat

Inger S. Løvaas hos Plumbo understreker også viktigheten av å lese bruksanvisningen før bruk.
− Det finnes mange ulike avløpsåpnere og rørvask-produkter på markedet. Noen er «sterkere» og noen trenger lengre virketid enn andre. Vit hva du har, og hvordan det skal brukes. Pulverproduktene krever mest kunnskap, mens de flytende og gel-variantene er så godt som «idiotsikre», sier hun.

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Kontakt

Adresse:
Korgsjøen 5B, 8646 Korgen

Tips:
tips@avisahemnes.no

om Avisa Hemnes
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Send epost
977 97 333‬

Ellen Rabliås
Journalist
Send epost
907 29 849‬

Rune Furuhatt
Redaksjonssjef
Send epost
412 99 615

Edel Annie Tverberg
Journalist
Send epost
976 60 449‬

Avisa Hemnes er en partipolitisk uavhengig ukesavis som skal formidle nyheter i Hemnes kommune.

Personvernerklæring
Avisa Hemnes arbeider etter Vær varsom-plakatens regler for god presseskikk. Avisa Hemnes har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
Avisa Hemnes logo
Avisa Hemnes © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no