Et godt stykke sørpå sitter nå valgets vinnere og forsøker å bli enige om veien videre. Etter en knapp uke med sonderinger ser det ikke ut til at de har lykkes helt. Om de lykkes med sonderingene skal de over i forhandlinger. Det kan se ut til at det er et godt stykke med arbeid som gjenstår. I Tyskland er det enda verre, der er de i førsonderinger etter deres valg.
Dette er en del av demokratiet der velgerne får svært liten innsikt. Det er selvsagt veldig irriterende for mest interesserte, men forståelig fordi her forsøker de å plassere seg sånn høvelig til på uenighetsskalaen. Alle partier har sine hjertesaker der de må levere for å få aksept hos sine velgere, andre saker kan de langt lettere inngå kompromiss som går stikk motsatt vei av partiprogrammet.
Uenighetene føler naturlig nok partifargene, men kanskje begynner de gamle fargene å bli litt utvasket? Det blir ganske tydelig at rød ikke nødvendigvis er samme rødfarge når tre partier som er til dels svært ulike har samme farge. Det samme gjelder grønt, der grønnfargen ikke bestandig har samme utgangspunkt eller målsetning.
Når forhandlingene en gang blir ferdige ender det opp med en fargemiks som viser veivalget for de kommende årene. Denne fargemiksen er selvsagt vel så spennende som valget, hva betyr dette for meg og deg som privatpersoner, hva betyr det for kommuneøkonomien, for distriktene, for landsdelen eller for klimaet?
For oss som skal velge hadde det kanskje vært på tide med å innføre flere farger. Verden har blitt litt mer komplisert, det har også en god del av de politiske løsningene blitt. Saker eller tema som før var små og opptok få, har nå blitt store og opptar mange. Det er langt fra alltid at de «nye» sakene følger de «gamle» fargekartene, de som før var venner kan få interessekonflikter som ikke lar seg løse.
Retningsvalgene som tas både nasjonalt og globalt får uansett betydning også lokalt i Hemnes. Når det grønne skiftet medfører langt større bruk av batterier utenfor Norges grenser betyr det faktisk at Hemnes kan få flere innbyggere og større skatteinngang – fordi ansatte i Freyr bosetter seg her, eller bedrifter som leverer tjenester lokaliserer seg i Hemnes. De som står først i køen blir gjerne de som får største gevinst eller færrest ulemper.
Kanskje enda en farge bør introduseres, en innovasjonsfarge?