Førstekandidat på Sps liste i Nordland, Siv Mossleth, svarer.
– Ønsker Sp å forhindre at rettigheter til småkraftverk kan selges fra lokale bønder og grunneiere, og i så fall, vil dere jobbe for at slike avtaler reverseres?
– Utenlandsk eierskap innen småkraft er et fenomen som har økt raskt fra 13,0 prosent i 2018 til 21,9 prosent i 2021. Det forventes en bratt økning fremover. Senterpartiet ønsker å sikre nasjonalt eierskap, særlig innen vannkraften. Vi ser med uro på utviklingen og ser på mulige tiltak for å bremse det vi oppfatter som en uønsket utvikling. Vi er samtidig opptatt av å sikre interessene til grunneierne og vertskommunene. Utbygging av småkraft er viktig for å sikre lokal verdiskaping, fornybar grønn energi og lave kraftpriser. Av den økte vannkraftproduksjonen NVE ser for seg at vil kunne realiseres mot 2040 vil ca. 40 % (4,5 TWt) være småkraft.
– Hvilken betydning har det for Norge om slike rettigheter blir eid/leid av utenlandske selskaper?
– Dette er et relativt nytt fenomen, og det er for tidlig å si mye om de konkrete virkningene. Prinsipielt er vi opptatt av at verdiskapningen fra norske naturressurser skal komme lokalsamfunn og Norge til gode. Dersom strømprisene fortsetter å være høye, vil utenlandsk eierskap innebære at enorme verdier fra norske naturressurser vil tilfalle utenlandske selskaper. Av Norges totale kraftproduksjon utgjør småkraft i dag drøyt 7 prosent, hvorav offentlige eiere står for rundt halvparten og den resterende halvparten etter hvert er blitt rimelig like fordelt mellom norske og utenlandske private eiere.
– Når Sp går inn for at skattesystemet skal endres slik at det blir gunstigere for utbygger å oppgradere må det bli noen som får mindre?
– Nei, det går faktisk an å lage et bedre skattesystem med en mer fornuftig innretning som alle kommer bedre ut av. Det er absolutt ikke aktuelt for oss å gå inn for løsninger som gjør at vertskommunene skal få dårligere vilkår enn i dag. I våre alternative statsbudsjetter de siste årene, har vi foreslått endringer som vil gi kommunene betydelig økte inntekter.
– Hvilke konkrete planer har Sp for å endre skattesystemet og inntektssystemet for kraftanlegg som vedrører kommunene?
– Senterpartiet er opptatt av stabilitet i skattesystemet for å sikre forutsigbarhet både for bransjen og kommunene. Vi ønsker ikke å foreslå eller jobbe med endringer som kan skape usikkerhet i bransjen. Tvert imot ønsker vi å se på endringer som kan legge til rette for økt vannkraftproduksjon. Det er ikke aktuelt for oss å gjøre endringer som vil gi kommuner lavere inntekter enn i dag.