• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Avisa-Hemnes-logo

Storkjefta, utfordrende og omtenksom!

  • Nyheter
  • Fritid
  • Debatt
  • Tips oss
Meny
  • Nyheter
  • Samfunn
  • Næring
  • Debatt
  • Hemnesfolk
  • Fritid
  • Minneord
  • E-avis
  • Kryssord
  • Gratulasjoner
    • Send inn gratulasjon
    • Se gratulasjoner
  • Avisa Hemnes Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Om Avisa Hemnes
  • Annonsere?
  • Personvern
NYHETER
3 minutter lesetid

Det går mot valg

Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Publisert: 01 september, 2021 06:53
Oppdatert: 01 september, 2021 06:53
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Heldigvis, sier vel mange av oss. Utspørringsprogrammene har en viss underholdningsverdi, og jeg synes programlederne har kommet seg fra tidligere valg. Hvilket utbytte velgerne får, er vel noe diskutabelt. Vi som husker Gro-Kåre debattene, mener vel at de var bedre. Jeg er så heldig å ha et par på video, og for meg virker de nok mer ekte enn det vi opplever i dag. Men for all del, det finnes høydepunkt nå også.

Ja, tidene forandrer seg, og jeg har ikke hørt mye om eldrebølgen, eller det som er enda viktigere: Fødselsraten! Når hver kvinne føder litt over 1.5 barn, er det ikke vanskelig å skjønne hvor det bærer hen. I Finland er det enda verre.

Nei, da var det mer sus over oss 46ere. Det året ble det født 70727 barn; dette er fremdeles rekord.

Når vi ser årganger som er større, så kommer dette av innvandring; fødselstallet har sunket.

Som kjent forsøker vi å øke innbyggertallet i kommunen. Derfor måtte vi kjøre et lite FSKmøte torsdag kveld, for å bevilge mer kapital til nyetablerere. Særlig flott synes jeg det er at så mange unge bosetter seg i heimkommunen. Vi har jo ikke så mange arbeidsplasser å tilby, men det er heller ingen stor arbeidsledighet, såvidt jeg vet.

Årsaken til at så mange unge etablerer seg, er nok dagens veinett. Med tre tettsteder innenfor pendleravstand, vil det alltids finnes jobber. Her har jeg lett for å bli noe politisk, ettersom jeg skulle ønske at pendlerfradraget blir innført på forsvarlig nivå. Det er, etter mitt syn, blodig urettferdig at folk ute i distriktene må betale så mye for å komme på jobb. Her bugner det jo ikke akkurat av kollektivtilbud.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Dagens koronatall på 1785 registrerte smittetilfeller, selvsagt ny rekord, kan sette en støkk i noen hver. 102 av landets 356 kommuner har stigende smitte.

Når vi hører at en ny mutant, som etter sigende skal smitte enda lettere, nærmer seg; ja da vil det nok ta noen tid før vi er kvitt svineriet. Jeg har for lengst oppgitt håpet om at vi skal forbli uten smitte, det er nok bare et spørsmål om tid.

Heldigvis har ca 70% av innbyggerne i Hemnes fått første dose, og 53% er fullvaksinerte, men det blir nok vanskelig å unngå smitte.

Leser forøvrig at det ikke har vært noen nedgang på østsida av grensen, så det blir ikke noen endring med det første.

Avslutningsvis vil jeg ta med ukens absolutte høydepunkt: Klubbhuset som et ukjent antall donere har gitt klubben sin, Hemnes IL, i hundreårsgave. Nok et eksempel på hva frivillig aktivitet kan frambringe. Nesten helt ferdig, og smakfullt og praktisk innredet. Faktisk et smykke. Det er selvsagt at dette vil bidra til økt aktivitet på idrettssektoren. Økt aktivitet skader ikke.

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Kontakt

Adresse:
Korgsjøen 5B, 8646 Korgen

Tips:
tips@avisahemnes.no

om Avisa Hemnes
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Send epost
977 97 333‬

Ellen Rabliås
Journalist
Send epost
907 29 849‬

Rune Furuhatt
Redaksjonssjef
Send epost
412 99 615

Edel Annie Tverberg
Journalist
Send epost
976 60 449‬

Avisa Hemnes er en partipolitisk uavhengig ukesavis som skal formidle nyheter i Hemnes kommune.

Personvernerklæring
Avisa Hemnes arbeider etter Vær varsom-plakatens regler for god presseskikk. Avisa Hemnes har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
Avisa Hemnes logo
Avisa Hemnes © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no