• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Avisa-Hemnes-logo

Storkjefta, utfordrende og omtenksom!

  • Nyheter
  • Fritid
  • Debatt
  • Tips oss
Meny
  • Nyheter
  • Samfunn
  • Næring
  • Debatt
  • Hemnesfolk
  • Fritid
  • Minneord
  • E-avis
  • Kryssord
  • Gratulasjoner
    • Send inn gratulasjon
    • Se gratulasjoner
  • Avisa Hemnes Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Om Avisa Hemnes
  • Annonsere?
  • Personvern
NYHETER
3 minutter lesetid

Lav sommerledighet i Hemnes

Oslo 20191104. NAV logoer i mørket. Foto: Ørn E. Borgen / NTB FOTO: NTB
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Publisert: 30 juli, 2021 09:45
Oppdatert: 14 februar, 2024 10:29
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

I både Hemnes og Nordland er fortsatt arbeidsledigheten svært lav sammenlignet med landsgjennomsnittet.

Ved utgangen av juli var 28 helt ledige i Hemnes. Dette utgjør 1,3 prosent av arbeidstyrken. I Nordland er det 2.472 helt ledige, eller 2,0 prosent, og lavest av alle fylkene i landet. Om vi ser hele landet samlet er 3,1 prosent helt ledige.

I tillegg til dette er 17 personer delvis ledige, mens 15 står permitterte i Hemnes.

– Det er normalt med en økning i antall helt ledige i sommermåneden juli, sier fungerende direktør ved NAV Nordland Rune Ringdal. – I år har denne økningen vært svakere enn før pandemien, og Nordland har en lav ledighet i sommer.

Artikkelen fortsetter under grafikken

2. Infografikk 2021-07 Arbeidsmarkedet i Nordland (png).

Antall delvis ledige arbeidssøkere og arbeidssøkere på tiltak er redusert fra juni til juli, og det er nå totalt 4 480 registrerte arbeidssøkere i Nordland. Dette utgjør 3,6 prosent av arbeidsstyrken.

Antall permitterte arbeidssøkere er redusert med omtrent 300 fra juni til juli. Det er nå 968 permitterte arbeidssøkere i Nordland, en andel på 0,8 prosent av arbeidsstyrken.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Hele 23 av fylkets kommuner har ledighet under 2,0 prosent av arbeidsstyrken. Lavest ledighet er det i Træna kommune, mens Værøy har fylkets høyeste ledighet.

 Delvis ledige 

En gjennomgang av data fra meldekortene de arbeidsledige sender inn til NAV, viser at om lag 15-20 prosent av de delvis ledige har arbeidet mer enn 35 timer i gjennomsnitt de siste to ukene. Andelen i juli 2021 er omtrent på samme nivå som samme periode året før. Dette vil både være personer som har skiftende arbeidstid og personer som er tilbake i arbeid, men som fremdeles sender inn meldekort. Antallet delvis ledige kan dermed være noe for høyt i statistikken til NAV.

Ledige stillinger

NAV har avdekket at publisert statistikk for ledige stillinger for 2020 er for lav. Vi har derfor valgt å fjerne tallene for endring fra året før i stillingstabellene. For juli i fjor viser publisert statistikk 19 990 nye stillinger for hele landet, mens NAV estimerer at det korrekte tallet er om lag 23 450 stillinger. Basert på dette estimerer NAV at det i juli 2021 var en økning på 6 500 stillinger, 325 flere stillinger per virkedag eller 28 prosent flere per virkedag i forhold til samme måned i fjor. Ved tolkning av tallene bør det i tillegg til feilkorreksjon også tas hensyn til at det ble lyst ut få stillinger i juli 2020 grunnet Covid-19-pandemien.

 

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Kontakt

Adresse:
Korgsjøen 5B, 8646 Korgen

Tips:
tips@avisahemnes.no

om Avisa Hemnes
Knut Martinsen
Ansvarlig redaktør
Send epost
977 97 333‬

Ellen Rabliås
Journalist
Send epost
907 29 849‬

Rune Furuhatt
Redaksjonssjef
Send epost
412 99 615

Edel Annie Tverberg
Journalist
Send epost
976 60 449‬

Avisa Hemnes er en partipolitisk uavhengig ukesavis som skal formidle nyheter i Hemnes kommune.

Personvernerklæring
Avisa Hemnes arbeider etter Vær varsom-plakatens regler for god presseskikk. Avisa Hemnes har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
Avisa Hemnes logo
Avisa Hemnes © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no