Korgen og Bjerka versus storbyen, feige lag?

Tiia Maria Sorjonen (30) Linda Iselin Drage Valla (30), Hilde Lillebjerka (30), Jan Erik Berg (30) og Morten Angelsen (30) dro fra heimplassen for å utdanne seg og få seg jobb. Men har de både brent broer og utelukket fullstendig å se seg tilbake? Er det det pulserende bylivet som holder på dem? Eller storbyens prinser og prinsesser som har trollbundet dem?
Lange Norge sliter i alle ender på hemnesfolk når de skal ut for å utdanne seg og søke jobb. Folkeutvandringa fra kommunen vår ser oftest ut til å dreie seg om dette. Det kan synes å være tilfeldigheter som har gjort at mange av dem har slått rot på nye steder, og ikke vendt nesa hjem igjen. Avisa Hemnes har vært i kontakt med de nevnte, som også er en del av 90- kullet, for å nøste opp noen flere folkevandringssvar.
Make up-artist
Tiia Maria Sorjonen forteller at hun flyttet fra Korgen da hun var 19 år gammel og ferdig utdanna hudpleier ved Mosjøen VGS. Hun reiste til Oslo og utdannet seg videre innen make up på den private skolen Image Akademiet, og jobbet deretter frilans i Oslo som make up- artist.
– Jeg jobbet en del på Hotel Cæsar, sminket mye til musikkvideoer, reklamefilmer, fotoshoot og show, og elsket det! Forteller Tiia.
– Å komme fra et lite sted som Korgen, og så få oppleve dette var som å komme til New York! Skriver hun videre.
Tiia tok deretter frisørutdanning, og sier hun deretter havnet i tankeboksen. Hva nå? Skulle hun flytte hjem til Korgen og starte opp noe eget innen hår, hud og make up? Eller skulle hun bygge videre på de kontaktene hun hadde skaffet seg i hovedstaden? På hjemplassen fristet venner, familie og naturen, samt at oppstart av bedrift og å skaffe seg egen bolig ville bli langt billigere enn i Oslo. Likevel falt valget på storbyen med sine muligheter og alt det som inspirerte henne kreativt.
Egen salong
I 2016 startet hun sin egen frisørsalong, Kava frisør, på Frogner. Per i dag er de 5 ansatte der, og Tiia er veldig stolt over å ha få til dette.
– Likevel er alt mye hardere og dyrere i Oslo. Jeg har enda ikke kommet meg inn på boligmarkedet, og arbeidsdagene er lengre og mer krevende enn hva de ville vært i Korgen, men jeg elsker mitt hektiske liv i storbyen, forteller den åpenhjertige frisøren.
– Når det er sagt savner jeg roen, naturen, den ekte og deilige råskapen i Nord-Norge, og skulle gjerne kommet oftere hjem.
Sorjonen forteller at det er som om halve henne tilhører i nord, og halve i det urbane Oslo.
Reising til besvær
– Det skulle vært lettere å få reise hjem. Det tar for lang tid med tog, og med fly er det ekstremt dyrt. Da er det dessverre for vanskelig å få det beste fra mine to verdener. Men hvem vet, nå er jeg 30 år og har fortsatt store ambisjoner. Kanskje Nord-Norge frister mer når man vil slå seg til ro med mann og barn? Avslutter den tøffe gründeren.
Utrykningstid
Linda Iselin Drage Valla tok utdannelse som radiograf i Tromsø og bodde der i 3 år. Som jobbsøker etter studiene endte hun opp med å flytte til Oslo. Etter tre år som radiograf der fikk hun jobb ved Helgelandssykehuset i Rana og flyttet derfor nordover igjen.
– Grunnen til at jeg valgte å bosette meg i Rana kommune og ikke i Hemnes, er rett og slett på grunn av jobben. Jeg har noen hjemmevakter i turnusen min og kan bli utkalt på jobb om natta, og da er det litt for langt unna å bo i Hemnes med tanke på utrykningstid, skriver Valla til oss.
Linda sier også at Rana har litt mer å tilby med tanke på det sosiale om kveldene og i helger (under normale omstendigheter).
– Lengre åpningstider på restauranter/puber f.eks tror jeg mange savner i Hemnes kommune, avslutter radiografen.
Steinkjerprins
Hilde Lillebjerka utdannet seg til sykepleier i Trondheim, og sier at hun flyttet fra Korgen med en plan om å flytte hjem igjen så snart hun var ferdig med utdannelsen. Valget falt likevel på å bli litt lengre i trønderhovedstaden for å få litt erfaring i jobben som sykepleier ved St. Olavs hospital etter endt studie. Så kom den kjente prinsen ridende på sin hvite hest fra Steinkjer og de to er nå etablerte med leilighet og to barn. Andreas Aarlott arbeider hos NTNU.
– Hva skal til for at du skal flytte heim igjen nå?
– Det måtte være jobber som vi begge to satte pris på å ha, og at jeg får med meg Andreas, svarer Hilde.
Mulig heimkomst
For Jan Erik Berg sin del var det jobb som dro ham ut av Hemnes. Han mellomlandet i Brønnøysund, og er nå bosatt i Rana og jobber som IKT driftskonsulent hos AKVA group. Da han flyttet nordover var det tanken på å pendle som gjorde at han ikke valgte Hemnes.
– Nå i ettertid kunne jeg nok tenkt meg å flytte til Hemnes kommune igjen, men vi får se om brikkene faller på plass, skriver Berg.
Kjærligheten rår
Morten Angelsen er bosatt i Ålgård i Rogaland. Han er utdannet tømrer og driver eget firma. Angelsen møtte sin hjertes utkårede Charlotte som er fra Sandnes, om det var som prinsesse ridende til hest vites ikke, og de to har nå tre barn sammen. Morten sier han gjerne skulle flyttet heim til Hemnes kommune, men at det nok ikke er aktuelt for hans utkårede. De blir altså boende i Rogaland, til tross for at han har forsøkt seg på å mase, forteller han spøkefullt.