Endelig klart for barnehage?

Etter seks år med rundtur i planer er det endelig klart for et politisk vedtak om å bygge barnehage i Korgen. Prislappen blir imidlertid ikke som forventet, på tross av mange anbudsgivere.
Prislappen ser ut til å bli på 57,4 millioner, drøyt 10 millioner mer enn forutsatt i det kommunale budsjettet politikerne har vedtatt. Så langt ser det ut til at nettokostnadene øker med 8,3 millioner, etter at momskompensasjon og salg av eksisterende barnehager er trukket fra.
Det har vært en lang prosess, den startet vel i 2015, forteller enhetsleder for barnehage i Hemnes kommune, Heidi Lien.
I dag er det to barnehager i Korgen, en på Markusmoen, like ved Korgen sentralskole, og en på Tømmerheia, litt nedenfor Korgen omsorgssenter på Aspmoen i motsatt ende av bygda. Begge barnehager er gamle, og ingen av disse oppfyller dagens krav til barnehager.
Driver på dispensasjon
– På Tømmerheia har vi dispensasjon fra Arbeidstilsynet ettersom personalforholdene ikke er tilfredsstillende. Ved Korgen fysak barnehage er det en avdeling som benytter en gammel leilighet til lokaler som ikke er tilfredsstillende, forteller Lien.
Hun forklarer at en ny barnehage vil gi fordeler for alle.
– Det gir et større fagmiljø, vi sliter med å rekruttere til små fagmiljø. Vi har allerede hatt kontakt med personer utenfor Hemnes som synes dette frister. Det gir også besparelser i driften når vi får en istedenfor to barnehager, vi kan kutte ned på ett årsverk og sparer også på øvrig drift.
Billigere i drift
I rådmannens vurderinger er denne besparelsen satt til 879.000 i årlig besparelse. Økte rente- og avdragskostnader som følge av de økte byggekostnadene utgjør mindre enn dette, dermed blir det faktisk et positivt regnestykke for kommunens driftsbudsjett.
Dagens barnehager i Korgen har 85 plasser. Dette er ikke tilstrekkelig, og derfor er det må mange foreldre fra Korgen i dag kjøre barna til Bjerka for å benytte barnehagen der. Lien forteller at de siste fire årene har kapasiteten i Korgen vært sprengt.
– Den nye barnehagen vil få plass til 108 barn, og 96 av disse vil allerede være besatt om de som nå er henvist fra Korgen til Bjerka velger den nye barnehagen. I dag er det nok slik at det er foreldre som har barn i flere barnehager på grunn av kapasitetsproblemene, forklarer enhetslederen.
Fødselstallene i Hemnes har de siste ti årene vært forholdsvis stabile mellom 39 og 48, men med store årlige variasjoner på tettstedene.
Mange tilbydere
Seniorrådgiver i Hemnes kommune, Lars Tore Hatten, forteller at de hadde fem ulike tilbydere i anbudsprosessen.
– Dette viser at det var stor interesse for oppdraget. Variasjonene i pris var liten, det betyr vel at dette er markedsprisen. Rådene vi har fått fra konsulentene vi benytter tyder på at det er lite sannsynlig det er noe å spare på å vente og håpe på lavere priser senere.
Når politikerne skal avgjøre barnehagens skjebne får de flere opsjoner å velge mellom.
– Vi har innlagt fem opsjoner som vi har fått pris på, men som ikke er med i entreprisen. Når rådmannen innstiller for politikerne vil trolig en av opsjonene bli foreslått, nemlig asfaltering inne i barnehageområdet.
Det er Entreptor AS fra Mosjøen som har fått entreprisen, men med forbehold om politisk godkjennelse. Det er ikke klart så langt om bedriften har valgt lokale underentreprenører.
Klar høsten 2022
– Når kan barnehagen stå klar til innrykk?
– Det er beregnet 16 måneders byggetid, med oppstart i mars. Dermed skal den stå klar til skoleåret som starter i august 2022. I byggeperioden vil det bli etablert en anleggsvei fra baksiden av Korgen sentralskole og inn slik at det ikke blir anleggstrafikk i boligfeltet eller forstyrrer dagens barnehage.
Barnehagen skal anlegges ved dagens barnehage, på ei myr. Det betyr vesentlige masseutskiftinger. Det har vært foretatt grundige undersøkelser i forkant for å klarlegge behovet, og det ble anslått at 3.000 kubikkmeter bør skiftes ut. I entreprisen er det tatt høyde for hele 8.000 kubikkmeter, faktisk utskiftet masse vil bli avregnet underveis, og kan dermed gjøre prosjektet billigere – om behovet er lavere.
Ulik ideologi
– Det er to barnehager med hver sin ideologi som nå skal smeltes sammen til en barnehage. Dette er en prosess som allerede er i gang, med felles møter.
– Betyr det at barnehagene i stor grad selv kan avgjøre hva de skal vektlegge i driften?
– Ja, i Hemnes har vi det slik, i andre kommuner kan det være mye strammere regulert. Vi har et nasjonalt rammeverk som vi skal være innenfor, men vi lar de utnytte egne interesser og kompetanse i stor grad. Om det er ansatte som har musikalske interesser kan de forme det til en musikkbarnehage, eller friluftsinteresser. Tanken er at om de ansatte får gjøre de de synes er morsomt blir kvaliteten bedre, forklarer enhetsleder Lien.
For å få barnehagen så godt tilrettelagt som mulig har de ansatte vært med i planleggingen.
– Det har vært arbeidsgrupper i begge barnehagene, og personalet har plukket ut ansatte som har jobbet med byggekomiteen. Verneombudet har også vært med, og det har nok vært en god del fram og tilbake for å finne de beste løsningene.
Gjenbruk
Det har vært jobbet mye for å få ned kostnadene, noe som også betyr resirkulering av utstyr de allerede har.
– Vi har gått gjennom utstyr vi har i dag, og har greid å redusere behovet for nytt utstyr med 75 prosent. Vi har kuttet ting som var med i prosjektet, men som personalet ikke har ønsket, og vi flytter en køte vi har slik at også den får nytt liv, sier Lien.
– Hva er de største fordelene med en ny barnehage?
– Den nye barnehagen vil bety at de ansatte får både kontorplasser og garderobe, og personalrom! Og så får vi samlet barnehagegruppene, det betyr blant annet at de som er jevnaldret kjenner hverandre før overgangen til skole, og foreldrene får kun en barnehage å forholde seg til, avslutter Lien og Hatten.
Det er ca. 220 barnehageplasser i Hemnes, inkludert den private Frikultbarnehagen på Hemnesberget. Den første barnehagen i Hemnes ble så langt vi har klarlagt startet i 1970/71 av Korgen Sanitetsforening.