Påsken er over, våren kommer. Det er på tide å gjenåpne tross korona. Det blir forsiktig salg bak begge dørene. Og noen bak en dør.
På Hemnesberget har det vært veldig stille i påsken. Men nå er det definitivt slutt på det.
De som sier dette er blant annet damene som har tilhold nede ved sjøkanten i Sjøgata. Nemlig Merete Mattson og Sandra Linnea Åkebrand. På henholdsvis Gullsmed Merete Mattson og Lille Havfruen Kafe.
– Jeg vil nå prøve å få i gang litt salg av diverse bakevarer, samt noen retter til Take-away, forteller Sandra Linnea.
– Denne tiden er svært tøff rent økonomisk, derfor må jeg forsøke å holde hjulene i gang. Det vil ikke bli åpnet for kafédrift, men en kaffekopp kan jo nytes inne dersom det er innenfor retningslinjene for avstander.
– Jeg vil også pynte opp og gjøre klart for at gjester kan sitte ute i solveggen, sier Sandra Linnea mens snøen laver ned utenfor vinduene.
Også Merete Mattson er tilbake etter påsken, som hun har benyttet til å få gjort ferdig en del bestillingsvarer.
– Ja, jeg vil nå være her for å ta i mot kunder, men det må jo skje ved at ikke alle kan være inne samtidig her. Jeg regner med at varer som er bestilt blir hentet nå når påsken er over. Jeg må jo legge til at jeg også har fått inn nydelig honning fra Præstenget. Sunt og godt, forteller Merete.
– Vi må prøve å få til noen bevegelser på inntektssiden også. Utgiftssidene går jo helt av seg selv, selv om koronaen herjer i landet, sier Merete med et lite håp i blikket.
Så var det båtene da
Også litt lenger ute i gata håper de å kunne få avsluttet permitteringene. Hos Hemnes Sømservice AS venter de nå bare på at båtfolket, og andre, skal oppdage at snart er det klart for å sette ut båten.
– Erfaringsmessig så bruker det å være travelt med oppdrag med båt innredninger og båtpresenninger på denne tiden. Det er sikkert slik at folk er litt forsiktige på grunn av koronaen, men vi er klare for å hjelpe til slik at båtsesongen kan starte, sier Jarle Nilsen.