Skogprosjektet til Mental Helse i Hemnes var i forrige uke innom Hemnesberget på sin tur rundt om i kommunen.
Prosjektet kalles «utsikt til bedring» og er et tiltak som fikk god drahjelp da de fikk 350.000 kroner i tilskudd fra Extra-stiftelsen til prosjektet. Prosjektet startet opp så smått nå i januar 2019, og da med å ta i mot påmeldinger fra de som ønsket et motorsagkurs for å være med på prosjektet.
Det å være med på å rydde skog og kratt er et lavterskel tilbud som alle kan være med på. Det er ikke bare for de med motorsag. Det skal samles kvist, lages bål, koke kaffe. Ja i det hele tatt alt som hører med når man jobber i skogen.
På nordsia
På Hemnesberget var området nedenfor gapahuken ved «gangveien» pekt ut som et aktuelt område for rydding. Da startskuddet gikk var det 10, og etter hvert kanskje 15 stykker som møtte opp til dugnad. Flinke folk fra hele kommunen kom til, og arbeidene gikk som smurt.
– Jeg og Øystein har vært med siden starten og tok da motorsagkurset, forteller Jan Martin Johnsen fra Hemnesberget.
– Vi har nok ikke vært med på alle dugnadskveldene, men du verden for et fantastisk tiltak dette er med bare hyggelige folk. Vi trenger slikt, og så får jo alle se at utsikten forbedres. Vi er jo i ferd med å gro over av kratt og skog. Nå kan man jo se havet fra gapahuken, sier Jan Martin.
En av drivkreftene bak prosjektet er Anders Martin Oldernes, som selvfølgelig også var på plass.

– Se her sier han og viser en stamp full av spiker og glasskår. Dette er samlet opp i og omkring bålplassen her ved gapahuken. Enda er det kanskje noe igjen i terrenget rundt her. Det skulle egentlig vært påført et lag jord for å dekke over, men det får andre ta seg av, sier primus motor Anders Martin.
En del av jobben var å rydde i et gammelt hogstfelt hvor kvist og stranger lå igjen. Med en fliskutter på plass ble dette gjort om til flis, som ble blåst på skogen.
Det er bare å «bøye seg i hatten» for disse flinke folka som nå har vært over alt, og gjort en fantastisk jobb med å gi «utsikt til bedring» for alle.