La ikke politikken styre stemningen mellom tettstedene våre.
Etter at lekene for barna var ferdig var det duket for mer underholdning og 17.mai tale. Dette foregikk inne i Aulaen, hvor turgruppa i Hemnes Idrettslag hadde ordnet til kaffe og kaker til de som ønsket det.
Først fikk vi sang og musikk fremført av elever fra skolen, og deretter sang Hemnes Mannskor under sin dirigent Bjørn Fjeldavli.
Dagens tale ble holdt av to 10.klassinger, Kjersti Norø Kråkstad og Sindre Persheim Johansen. Begge to sitter også i ungdomsrådet i Hemnes Kommune.
– Vi skal hylle og ære denne dagen som våre forfedre har skapt for oss. Vi skal holde fast ved grunnloven og alt det som Norge står for, sa de blant annet.
– Hemnes kommune er en flott kommune å bo i, men dessverre så skårer vi veldig dårlig når det gjelder ungdommens trivsel og syn på kommunen. Det er for mye rus og alkohol blant deler av oss ungdom. Dette må vi endre på, for hvem vi vel bli styrt av alkoholiserte og hasjrøykende politikere og ledere i fremtiden?
– Men vår kommune er veldig fin. Vår natur er jo bare fantastisk. Vi har også gode tilbud til ungdommen. I går kveld hadde vi et rusfritt arrangement i Svartebukta, og mange møtte opp der og hadde det trivelig i lag.

– Men noen voksne må tenke seg godt om. Vi må ikke ødelegge og la politikken styre stemningen mellom tettstedene. Vi må heller stille opp for hverandre uansett hvem det er. Nasjonalitet, hudfarge, eller hvor du bor har ingen betydning.
– Takk for oss og gratulerer med dagen! Og takk til norsklærer Espen som har lovet oss bedre karakterer for at vi hold dagens tale.