På søndag var det duket for Helgelandscup i skutercross, hvor 29 deltakere var klare for stor fart og høye hopp i Bleikvasslia.
Ved butikken i Bleikvasslia sto mange bilder parkert, men enda flere var skuterne som enkelt kunne følge løypenettet til skutercrossbanen. Til sammen var det rundt 300 stykker som fikk med seg de 29 førerne som deltok i første del av Helgelandscupen.
Tre baner var klargjort, og på den minste befant de aller yngste seg. Fem år må man være for å begynne med skutercross, og selv om skuterne var små og førerne likeså, manglet det ikke engasjement i de unge kroppene som fartet over små hopp, og nesten lettet litt fra bakken i noen millisekund på sine 120cc skutere.
Ikke nervøs
Ved siden av var det en noe større bane hvor de kjørte med 200cc. Aina Olsen forteller at de gjerne er 7-8 år når de beveger seg over på dette nivået. Her var hoppene større, og de fleste fikk fine svev. Mange var imponerte over de unge førerne, og så for seg en lys framtid for sporten.
– Disse ser vi nok igjen om noen år, bare med enda større svev, lød en av kommentarene.
Julian Johansen Fredriksen (7) var en av førerne på denne banen, og mammaen Kine Johansen ivrig tilskuer.
– Var han nervøs for dagen i dag?
– Nei han gledet seg mest. Han er ikke typen som blir så fort nervøs, forteller Kine.
Selv virket det som om Julian var godt fornøyd med endt løp.
– Var det gøy å kjøre i dag?
– Ja! svarer Julian uten ytterligere kommentar.
Storebror Oliver (13) deltok også, riktignok på den største banen, mens Lillebror Noah (3) enda må nøye seg med å se på.
På den største banen var det nok mest spenning, med stadige forbikjøringer og noen velt innimellom. På et tidspunkt rakk Signe Bråten å havne flere runder foran de resterende to som måtte få skuterne tilbake i posisjon etter en uheldig start. På denne banen var yngstemann 11 år og eldste 42.
Hyggelig melding
Søndags kveld delte Hemnes Motorsportklubb sin facebookside meldingen om at norske Elias Ishoel vant Isoc-serien (The International series og Champions) i USA. 20-åringen fra Oppdal har ved flere anledninger besøkt Bleikvasslia, både på dugnad på Hillclimb og som deltaker på Straight SnoX.
Neste gang bærer det til Hattfjelldalen for andre runde av Helgelandscupen, etterfulgt av Mosjøen før finalen i Rana.