Kim Astrup er klar med sin andre barnebok. Også denne gangen er handlingen lagt til Hemnesberget, men til en annen og litt vanskeligere tid: Krigen.
Fakta
Navn: Kim Astrup
Fra: Ås i Akershus
Alder: 62
Familie: Bengt og tre barn og sju barnebarn i alt
Aktuell som forfatter av boka «Jorunn – om vennskap og krig»
– Fredag er det lansering av boka «Jorunn – om vennskap og krig». Er du spent?
– Jeg bare gleder meg! Det er en deilig følelse å være ferdig! Godt å holde boka i hånda og kjenne at det ble til noe tilslutt, etter alt strevet. Ordføreren har sagt at hun kommer, det er vi veldig glade for. Og hovedpersonen selv, Jorunn Bech-Hansen vil være til stede.
– «Om vennskap og krig». Det høres ut som et tungt tema i en barnebok, hvem passer boka for?
– Jorunn var 11 år i 1940, derfor har jeg har tenkt på 11 åringer når jeg har skrevet. De har allerede forstått at det ikke er fred i verden. Boka kan gi dem noen mer konkrete kunnskaper om hvordan det var her i maidagene 1940 og hvordan det var for ei jente å oppleve det. Jeg tror det er bedre enn TV-bilder.
– Hvordan kom ideen til denne boka?
– Samtaler med Jorunn Bech-Hansen danner grunnlaget for fortellingen. Hun er 90 år og bor på Hemnesberget. Valva snakket med Jorunn om hennes oppvekst og tenkte at dette kan det bli bok av. Valva og jeg har vært opptatt av at barn trenger å kjenne historien til stedet der de kommer fra. Vi tror at det gir tilhørighet og identitet. Gjennom Jorunns fortelling blir det en bok om Hemnesbergets historie. Jorunn har fortalt, og hun har godtatt at jeg har diktet litt videre.
– Du samarbeider med Valva Gisladottir om bøkene. Hvordan er prosessen mellom dere?
– Boka om Katinka var en billedbok, der teksten og illustrasjonene kommuniserer tett, da samarbeidet vi mye. Dessuten var det vår første bok og vi hentet inspirasjon i hverandre. Sammen våget vi å lage en bok! Teksten i boka om Jorunn er mer frittstående i forhold til illustrasjonene og jeg har derfor jobbet mer selvstendig med den.
– Dette er din andre bok. Hvordan ble den første boka mottatt?
– Vi har fått mange hyggelige tilbakemeldinger fra folk som likte «Katinka på Berget». Og vi har solgt en del, men bare så vi dekker utgiftene.
– Kommer det flere bøker fra dere?
– Akkurat nå er det usikkert. Jeg har noen flere bokideer og Valva er en fantastisk illustratør. Vi får se!
Kim om Hemnes:
– Hva er aller best med Hemnes?
– Kreativiteten på Hemnesberget!
– Hvilken Hemnesværing fortjener en stor bukett blomster? Hvorfor?
– Marit Valla. Hun har vært en god støttespiller både for meg og for utgivelsen av bøkene.
– Du får endre en ting i Hemnes, hva?
– Jeg ønsker meg et lokalsamfunn med masse raushet!
– Smul sjø eller evig snø? Hva er din favorittplass i Hemnes?
– Herlig å seile på Sørfjorden, men det beste stedet er hagen min!