Truslene om avkorting i forsikringsoppgjøret etter skolebrannen er trukket tilbake. Et potensielt tap på titalls millioner er dermed borte.
Det var sist sommer et brev fra kommunens forsikringsselskap, KLP, dukket opp. Her varslet selskapet om en mulig avkorting i oppgjøret som en følge av brudd på internkontrollforskriften og sikkerhetsforskrift inntatt i forsikringsavtalen. Årsaken til dette var politirapporten som viste til at brannårsaken trolig var kortslutning i ei utendørs lampe.
Politikerne har ved flere anledninger blitt informert om saken, og saken har på grunn av det økonomiske omfanget fått høy prioritet.
Teknisk sjef, Sølve Tuven, forteller at det har vært en omfattende og tidkrevende jobb å skaffe tilstrekkelig dokumentasjon i saken.
– Vi har brukt lang tid på å lete opp dokumentasjon for å sannsynliggjøre at vi ikke har brutt forskriftene. Forsikringsselskapet mente at vi ikke hadde oppfylt vår opplysningsplikt og at vi hadde en tilfredsstillende internkontroll. Deler av dokumentasjonen gikk rett og slett tapt i brannen, derfor ble det krevende å framskaffe nødvendig dokumentasjon fra vår side, forklarer han.
Det kreves blant annet årlig kontrollrunde av det elektriske anlegget, noe som viste seg å bli vanskelig å dokumentere.
Har forbedret rutinene
– Har ikke Hemnes kommune rutiner som er tilfredsstillende slik at pålagte sikkerhetsrutiner ivaretas?
– Jo, det har vi. Problemet er at vi på dette tidspunktet ikke hadde innført et digitalt system som loggfører alt dette. I dag har vi flere systemer på plass som både viser prosedyrer som skal gjennomføres og registering av hva som er gjort. I dag er det svært enkelt å gå inn og se hva som er gjort, men slik var det altså ikke da skolen brant, sier Tuven.
Dermed startet jobben med å legge puslespillet der en rekke brikker rett og slett manglet.
– Vi kunne finne igjen faktura fra elektriker som var merket med kontrollrunde Korgen sentralskole, og vi kunne vise fram dokumentasjon fra andre bygninger for å vise til at vi har rutiner. Selv om selve papiret som viser at vi har tatt runden på skolen mangler mente vi at all den innsamlende dokumentasjonen skulle vise at alt var på stell og at vi følger forskriftene.
Omfattende jobb
Tuven forteller at det har gått med svært mye tid til dette, og at dokumentet som ble oversendt i desember var på 80 sider, men at KLP også løpende har fått oversendt dokumenter.
– Det har ikke vært så enkelt, forsikringsselskapet handlet først og fremst ut fra politirapporten. Det tok oss seks måneder å få ut denne rapporten, og dermed se hva det var i denne som hadde ført til deres reaksjon. I politirapporten som er utarbeidet av folk fra Kripos med bistand fra personell fra Helgeland Kraft konkluderte med at brannen oppsto som en følge av kortslutning i ei utelampe.
KLP har utnevnt tre sakkyndige som så har gått gjennom alle tilgjengelige dokumenter for å komme med sin mening i saken. Dette har resultert i en rapport som nå konkluderer med at de avslutter saken uten noen krav om avkorting.
De tingene som er vurdert er avkorting som en følge av brudd på sikkerhetsforskriften og opplysningsplikten.
– To av de sakkyndige mener kortslutningen i lampa burde vært oppdaget på internkontrollrunde mens den siste mener en slik feil kan være til stede i lang tid før det resulterer i brann. Vi kan dokumentere at vi har hatt kontrollrunde innenfor fristen på ett år, og dermed har KLP valgt å legge saken død, forklarer han.
KLP fornøyde
Forsikringsselskapet har nå sagt seg fornøyd med de opplysninger og dokumenter som er oversendt, opplysningsplikten ansees derfor som overholdt.
Rådmann Amund Eriksen roser Sølve Tuven og hans stab for stor innsats for Å fremskaffe nødvendig informasjon til forsikringselskapet og for å ha brukt tilbakemeldingene de fikk til å forbedre egne systemer.
– Det at Tuven og hans enhet viser stor faglighet, innsatsvilje og evne til problemløsning så vi allerede under selve skolebrannen og prosessen med å gjenoppbygge skolen, sier rådmannen.