I helga som var inviterte Korgen skolemusikk korps fra Sør-Helgeland til oppstartsseminar. Tanken bak samarbeidet er å knytte vennskap, bygge broer og selvfølgelig masse god musikk.
Utenfor samfunnshuset i Korgen høljer regnet ned og store elver danner seg i asfalten. Men inne fra storsalen hører man oppmuntrende toner. Melodien fra 70-tallsslageren av Village People, YMCA spilles med stort trykk og innsats. På kjøkkenet står korpsforeldre og lager til lunsjen som musikantene skal få når det straks blir pause.
Ide om samarbeid
Ideen om et samarbeid kom allerede i starten av året da dirigent i Korgen skolemusikk, Jon Ervik, tok kontakt med en gammel venn og kollega i Brønnøysund, Hans Kristian Edvardsen, med ønske om å gjøre noe sammen. Edvartsen er kulturskolerektor i Brønnøysund og dirigerer både voksen- og barnekorps.
– Hans Kristian syntes at ideen var god og inviterte oss straks på marsj-seminar i Brønnøysund i forbindelse med forberedelse av 17. mai, forteller Ervik.
Sammen med korpsene fra Hilstad, Sømna, Vega, og Brønnøysund gjennomførte Korgen et marsj-seminar i Brønnøy med stor suksess.
– Vi ønsket derfor og invitere samme gjengen tilbake til et oppstartsseminar i Korgen. Av ulike årsaker kunne ikke Sømna og Vega være med, så denne helga er det Hilstad og Brønnøysund som er på besøk hos oss.
Ervik forteller at tanken bak et slikt samarbeid er flere.
– Vi ønsker for det første at ungene skal kunne oppleve det å spille i et stort korps. De fleste korps sliter i disse dager med frafall og få musikanter. Et annet poeng er å knytte kontakter mellom korpsene på Helgeland. Vi håper at noen av ringvirkningene kan være å skape gode relasjoner i kulturlivet og at det kan bygge broer og føre til et godt forhold mellom kommunene på Helgeland.
Ervik har tidligere jobbet i Brønnøysund og der er derfor nettopp disse korpsene har startet samarbeidet.
– Dette er kolleger og musikanter jeg personlig kjenner til fra før, derfor ble det naturlig å spørre dem om de var interessert.
– Vi ønsker å lage en årlig løsning der vi reiser til Helgelandskysten på våren for å forberede nasjonaldagen, og at vi kan invitere dem tilbake til oss på høsten.
Knytter vennskapsbånd
I gangen sitter sju korpsjenter som skravler og ler. Tuva, Lisbeth, Carmen, Oda, Ronja, Saga og Marie. Sistnevnte Marie er fra Brønnøysund og jentene forteller at det er morsomt å få nye venner fra andre steder. Korpsene fra Hilstad og Brønnøysund har overnattet på Korgen Camping og på Menighetshuset. Flere av korpsmedlemmene fra Korgen valgte og overnatte sammen med gjestene.
– Det har vært kjempegøy. Men det var litt vanskelig å sovne, da vi lo og skravlet så mye, ler Tuva.
– Vi har spilt mange forskjellige sanger, legger Oda til, og forklarer at de er morsomme og spille og ikke alt for vanskelig.
Musikantene har vært sammen hele helgen og gjort det meste sammen.
– Vi har spist masse god mat, og i går kveld spiste vi masse pizza, forklarer Ronja.
– Vi så også Side om Side på TV, skyter Lisbeth inn.
Aspiranter
Alle korpsene som deltok på seminaret hadde med seg musikanter som foreløpig bare har spilt i noen år. De fikk sitt eget opplegg på biblioteket. Der fikk de øvet inn sanger på sitt nivå. Sammen med seg som instruktører var Mette Evensen som har aspirantansvaret for musikantene i Korgen. Hun har fulgt dem hele veien og skal fortsette å ha ansvar for dem når de begynner i storkorpset til høsten. Juniorene fra Brønnøysund hadde med seg Bera Skorpen som instruktør. 90-tallshiten Big Big World høres helt ned til førsteetasje i helsebygget der juniorene holder sitt seminar.
– Vi spiller mange forskjellige sanger. Flåklypa blant annet, forteller de.
– Det er litt vanskelig av og til, ler dem.
Juniorene forteller at de har hatt det morsomt med overnatting på menighetshuset, men at det ble noe noe kaldt mitt på natten.
– Det var så varmt da vi la oss, så varmen ble skrudd av og vinduene åpent, så da vi voknet mitt på natten var det iskaldt, ler de.
Mette Evensen skryter av samarbeidet og sier at det er flott å se hvordan barna finner hverandre så fort.
– Dette er bra for utviklingen, at de kan spille sammen med andre og bli enda bedre. Bera er en fantastisk dame som får til så mye bra, så jeg er glad vi fikk være med på dette.
For anledningen har bibliotekaren i kommunen, Hilde Aulie, lånt bort biblioteket til øvelokaler.
– Hilde er ei dame som er et ?ja-menneske?. Hun har lagt godt til rette for at vi kunne være her, og det er vi veldig takknemlig for. Rommet har en veldig god akustikk, så her trives vi godt, forklarer Mette.
Repertoar og konsert
Tilbake på samfunnshuset forbereder korpset seg til «hentekonsert».
– Vi dirigentene har plukket ut melodier til hovedkorpset og øvet på dem hele helgen. Det hele skal munne ut i en såkalt «hentekonsert» der foreldre og foresatte som henter barna kan få et lite innblikk i hva vi har jobbet med, forklarer Ervik.
Litt av poenget med repertoaret er at korpsene kan ha noen felles sanger.
– Når vi har noen felles låter så gjør vi det veldig lett å samarbeide i fremtiden, da vi har noe som alle kan.
Ervik forklarer at helgen har gått over alle forventinger og at alle parter er fornøyd med opplegget.
– Vi er blitt en stor musikkfamilie og et slikt seminar gjør at alle musikerne løfter seg musikalt, avslutter Ervik.