Alkoholkonsum ble et tema da formannskapets medlemmer åpnet sine elektroniske dokumenter. Åtte av referatsakene som åpnet sakslisten gjaldt skjenkebevillinger.
Det var Tord Johansen (Ap) som først tok opp temaet under kommentarer til sakslisten der han viste til kommunens plassering på ulike barometre og oppfordret til en total gjennomgang av hvordan slike bevillinger for enkeltarrangement håndteres.
Assisterende rådmann Rolf Fjellestad fortalte at det over lang tid har vært en liberal praksis i Hemnes på ambulerende bevillinger, og at dette var et resultat av politiske føringer.
Saken ble ytterligere konkretisert enhetsleder for Helse og velferd, Andrew Amundsen, orienterte om ulike tiltak som skal gjennomføres i løpet av folkehelseuka senere i høst. Han fortalte at det var ungdomsrådets initiativ som nå blir fulgt opp med konkrete tiltak.
– Det blir satt fokus på alkohol, det er her det er mulig å oppnå størst mulig effekt for folkehelsa, og selv om også andre rusmidler er overrepresentert blant de unge så oppgir 30 prosent at de har vært beruset siste år, det er det suverent største rusmidlet og derfor setter vi fokus på dette nå.
Kampanjen tar utgangspunkt i tilbakemeldinger fra Ungdomsrådet og deres fokusdag med ungdom fra hele kommunen og er ment å være holdningsskapende for alle innbyggerne.
– Vi kommer til å utfordre hele befolkningen på en hvit måned i oktober, en måned uten alkohol. En annen sak blir en kontrakt mellom foreldre og ungdom, der begge parter forplikter seg, fortalte Amundsen, og føyde til at de tar i bruk kjente støttespillere som har nødvendig materiell klart.
Både rådmann Amund Eriksen og assisterende rådmann Rolf Fjellestad vektla at kommunen legger vekt på at oppfølgingen av ungdomsrådets rapport om forholdene for de unge blir styrt av de unge selv, og at dette er ett av de tre tema ungdommene selv har valgt ut, nemlig fritid, psykiatri og rus.
Avisa Hemnes kommer til å følge opp denne kampanjen i de kommende uker.