Klimakonfirmantene har hvert år tur til Kjennsvasshytta og Okstindbreen sammen med prest og kateket, men sist helg var det den eldre garde som var invitert på tur med kirkens folk.
Jammen har vi ei moderne kirke i Hemnes. Hans Christian Håland har de siste 10 årene tatt klimakonfirmantene med seg til henholdsvis Gråfjellhytta og Kjennsvasshytta på helgetur for å måle Okstindbreens bevegelser. Slik blir de unge oppmerksomme på hvordan breen blir påvirket av klimaet. Etter å ha dratt på tur sammen med ungdommer i så mange år fant Hans Christian Håland og Irene Nerleir ut at det var på tide å tilby voksne i kommunen samme turen som i mange år har vært forbeholdt klimakonfirmantene.
Utegudstjeneste
– Det var meningen at vi på fredag skulle gå til Kjennsvatnet fra Tverrågen i Leirskardalen, men været satte en stopper for det. Vi valgte likevel å gjennomføre turen, og de påmeldte kjørte rundt Mo i Rana og kom via Akersvatnet, forteller sokneprest Hans Christian Håland.
Han har med seg sin kone Tone Merete, og har for helga fått fri fra selve prekenen. Sokneprest Terje Halvorsen kommer dermed oppover til Kjennsvatnet på søndag for å holde gudstjeneste for fjellvandrerne på hytta. Klokka 12 søndag starter utegudstjenesten ved hytteveggen på Kjennsvasshytta. Opptrykte salmer deles ut, og samstemt stemmer alle i. Regnet tar seg et øyeblikks pause, sola titter forsiktig fram, og det blir en riktig så hyggelig stund.
– Det er vingårdssøndag, og vi skal snakke om det å ha forventninger til det vi støter på i livet, og mange ganger kanskje for høye forventninger, sier prest Halvorsen, som får alle tilhørerne med på salmesang og bønn.
13 til bords
Etter gudstjenesten koker kirkens kokk, Irene Nerleir, rømmegrøt, som hun snart inviterer på. Det er dekt et langbord til de tilstedeværende 13. Tett i tett ved spisebordet på Kjennsvasshytta spises det grøt, og samtalen går lett. Lokale mattradisjoner kommer naturlig opp når Hans Christian Håland påstår at det slett ikke passer å drikke melk til grøten! Det protesterer han tydelig på til de andres latter. Her er det som i Noahs ark, her er plass til alle varianter. Og praten går. Per Jomar Hoel er tinget til å være med på turen for å holde et foredrag på lørdag om Kjennsvatnet og omegn, om hyttas historie og Turistforeningas rolle, og også litt sagn og myter fra området hvor noen Klemethistorier også hører dermed med.
– Det var virkelig et fantastisk foredrag i går, forteller Gerd Vasdal, og Per Jomar må på nytt fortelle ei av historiene om Klemet. Vi får høre om da hytta til Klemet brant og hvordan han tok seg inn på Kjennsvasshytta. Per Jomar er som alltid god til å fortelle historier. Og damene forteller gjerne om lørdagens langtur fra Kjennsvasshytta:
– Vi startet fra hytta kl 10 på formiddagen, forteller Gunnvor Jakobsen. – Vi hadde kun en liten kaffepause underveis og vi gikk i fem timer. Vi gikk til Leirbekkjehåjen og fram til brekanten. Det var virkelig en flott opplevelse. Jeg er så takknemlig for at jeg er på bena og kan være med på disse turene, sier Gunnvor.
Gerd Vasdal og Ragnhild Bjørnbak er også gledesstrålende når de forteller om gangarturen dagen i forveien.
–Vi syns det gikk godt å gå, selv om det var bløtt i terrenget. Selv om det ikke ble den planlagte gangarturen fra Tverrågen til Kjennsvasshytta på fredagen, så var lørdagens vandring en opplevelse. Vi er så takknemlige for at vi er i slik form at vi kan gå i fjellene sammen, sier Gerd og Ragnhild.
–Ja, jeg er jo 77 år nå, så det er slett ingen selvfølge å kunne gjøre dette. Og for bare ei uke siden gikk jeg til Preikstolen, forteller Ragnhild.
De spreke damene Irene Nerleir, Ragnhild Bjørnbak, Gunnvor Jakobsen og Gerd Vasdal har ofte vært på fjellturer sammen:
– Vi er 10 stykker som bruker å dra rundt i Norge på ukesturer hvor vi går i fjellene. Tidligere har vi vært på Venabu i Ringebufjellet, vi har gått i Lofoten, i Høvringen på Rondane, vi har gått over Dovre, noen av oss har også vært på vandring i fjell i Italia. Vi går ellers veldig mye rundt om i Hemnes og ellers lokalt, og nå skal vi om to uker på nytt igjen til Venabu i Ringebufjellet hvor vi skal gå i fjellet i ei lita uke, forteller disse flotte damene som trives så godt på tur i lag.